OBRAZEM: Rozlitá barva, zmařené přilepení. Policie v Berlíně zastavila klimatický protest během maratonu

Německá policie v neděli zabránila protestu klimatického hnutí Poslední generace (Letzte Generation), které chtělo narušit maraton v Berlíně. Informovala o tom agentura DPA, podle které policisté několik členů skupiny zadrželi.

Obrazem Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce před začátkem maratonu se na trasu závodu v centru německé metropole podařilo přes zábrany dostat osmi lidem, kteří se hlásí ke klimatickému hnutí. Na silnici rozlili oranžovou barvu.

Policisté zasáhli, než se podařilo protestujícím přilepit k vozovce. Samotný závod protestní akce nijak nenarušila.

„Děláme to, protože jsme v nouzové situaci. V existenčním nebezpečí!“ uvedlo hnutí Poslední generace na sociální síti X (dříve Twitter), na které zveřejnilo také video ze své akce. Skupina znovu vyzvala německé politiky, aby dělali více pro ochranu klimatu.

Německo by se podle nich mělo do roku 2030 vzdát fosilních paliv. Spolková vláda nyní počítá s tím, že bude mít klimaticky neutrální hospodářství až od roku 2045.

K účasti na Berlínském maratonu, který je jedním z nejznámějších závodů tohoto typu na světě, se letos přihlásilo rekordních téměř 48 tisíc běžkyň a běžců z více než 150 zemí světa. Na pořádek a bezpečnost dohlíželo více než tisíc policistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme