Nedaleko Berlína hoří lesy. Hasiči evakuovali 540 lidí, práci jim komplikuje nevybuchlá munice z války

U Berlína hoří 400 hektarů lesa. Ze vzduchu hasí také vrtulník a pomoc poskytla hasičům i armáda. Kouř zahalil silniční tahy a byl v pátek ráno patrný i v hlavním městě, informovala německá média. Podle agentury DPA není jasné, kdy se zuřící požár podaří více než 600 nasazeným hasičů a vojáků zlikvidovat. Hasiči ho však už mají z větší části pod kontrolou.

Berlín (Aktualizováno: 15:30 24. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá média připomínají, že Německo se potýkalo s dlouhým, horkým a suchým létem a v mnoha částech země bylo vyhlášeno varování před lesními požáry. | Foto: Patrick Pleul | Zdroj: ČTK

Původně pětihektarový požár propukl u obce Treuenbrietzen asi 50 kilometrů od Berlína už ve čtvrtek odpoledne. V noci na pátek vítr rozfoukal kouř až do Berlína, kde byli obyvatelé některých čtvrtí vyzváni, aby neotvírali okna.

Rozsáhlé části jsou pod kontrolou,“ potvrdil DPA braniborský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter. Pokud podle něj vítr nezesílí, jsou dobré šance na to, že požár bude brzy uhašen a lidé se budou moci vrátit do svých domovů.

Hasiči se mimo jiné pokoušejí vykácet pruhy lesa, aby zabránili šíření plamenů, a do hašení se zapojily vrtulníky. Na místo vyjely stovky hasičů. Zásah však komplikuje skutečnosti, že v lese jsou zbytky nevybuchlé munice a hasiči se tam nemohou volně pohybovat.

Podle agentury Reuters se má za to, že munice pochází z doby působení sovětské armády v někdejším komunistickém východním Německu. Agentura DPA však píše, že munice, která komplikuje hasicí práce, pochází z druhé světové války.

„Mám velký respekt před hasiči, kteří tu teď jsou a riskují své životy. Víme, že v lese se povaluje munice,“ citovala agentura Reuters místního politika Günthera Baaskeho, podle něhož byly slyšet i výbuchy.

Menší požár se podle DPA ve čtvrtek rozhořel i v blízkosti toho hlavního, a sice u okraje městečka Jüterbog, v oblasti někdejšího vojenského výcvikového prostoru. Také zdejší půda je zamořena municí, což práci hasičů komplikuje. Na okraji Jüterbogu i v samotném městě hořelo už v uplynulých dnech a existuje podezření, že požáry byly založeny úmyslně.

„Naším cílem zůstává ochránit evakuované obce před plameny,“ řekl zástupce postiženého okresu Christian Stein. Evakuovány byly obce Frohnsdorf, Klausdorf a Tiefenbrunnen.

„Něco takového jsme nezažili ani za války,“ cituje deník Die Welt 76letou Anitu Biedermannovou, která je mezi evakuovanými z Frohnsdorfu.

Kvůli požáru byl přerušen provoz na místní železnici mezi berlínskou částí Wannsee a Jüterbogem. Zavedena sice byla náhradní autobusová doprava, ale ta ztroskotala na uzavírkách některých silnic. Na leteckou dopravu požár dosud žádný dopad neměl.

Německá média připomínají, že Německo se potýkalo s dlouhým, horkým a suchým létem a v mnoha částech země bylo vyhlášeno varování před lesními požáry. V pátek by ale mohlo podle meteorologů v regionu zapršet.

ČTK, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme