Německo bude trestat cesty do oblastí, kde působí teroristé

Německo bude trestat cesty svých občanů do bojových oblastí, kde působí teroristické skupiny, například do Iráku a do Sýrie. Tímto opatřením chce zamezit tomu, aby se němečtí islamisté zapojovali do bojů v řadách radikálních organizací, jako je Islámský stát (IS). Příslušný zákon dnes schválila německá vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrti Wedding zasahovala v noci Německá policie kvůli podezření z podpory terorismu | Zdroj: Reuters

Podle dosavadní legislativy je možné islámské radikály trestat teprve v okamžiku, kdy podstoupí výcvik v některém z táborů teroristických organizací, nebo když se zapojí do násilností spáchaných takovou organizací.

Nově by měl být trestný už záměr přidat se k teroristům. Trestní sazba bude stejně jako u přímého zapojení do teroristických činů od šesti měsíců do deseti let vězení. „Do budoucna budeme pokusy džihádistů vycestovat ze země kvalifikovat jako trestný čin,“ potvrdil německý ministr spravedlnosti Heiko Maas.

K tomu, aby bezpečnostní úřady prokázaly úmysl bojovat na straně islámských teroristů, bude stačit zpráva na Twitteru, e-mail nebo dopis na rozloučenou. Trestné by do budoucna mělo být i sponzorování Islámského státu, a to nezávisle na výši peněžních darů, nebo shánění finančních prostředků pro něj.

Zákon ještě musí schválit Spolkový sněm. Vládní konzervativci a socialisté v něm ale mají výraznou většinu. Nový zákon je další v řadě opatření, která mají zabránit německým radikálům v tom, aby se zapojili do teroristických akcí v zahraničí.

V polovině ledna vláda přijala návrh zákona, podle kterého bude možné odebrat islámským radikálům na tři roky pas i občanský průkaz. Místo nich dostanou náhradní doklad, který nebude opravňovat k opuštění země.

Kancléřka Angela Merkelová v lednu také oznámila, že vláda chce tvrdě postupovat proti radikálním duchovním, kteří navádějí mladé muslimy k zapojení do teroristických aktivit.

K IS se připojilo na 600 německých občanů

Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) v Německu přibývá ultrakonzervativních islámských salafistů, za poslední rok se jejich počet zvýšil o 1500 na zhruba 7000. Z této komunity pochází většina radikálů, kteří odcházejí bojovat po boku teroristů na Blízký východ.

Podle BfV odjelo do Iráku a Sýrie na 600 německých občanů, asi třetina z nich se vrátila do vlasti. Německé úřady se obávají, že by tito navrátilci mohli v zemi spáchat teroristický útok, případně by mohli radikalizovat další muslimy.

Islámský stát - grafický profil se základními údaji | Foto: ČTK

ČTK, Pavel Polák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme