Německo bude vedle islámských radikálů centrálně sledovat i pravicové extremisty

Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich v Berlíně ohlásil další opatření proti pravicovému extremismu v Německu. Vzniká například Centrum obrany proti krajně pravicovým hrozbám vytvořené po vzoru existujícího střediska, které vyhodnocuje informace o teroristických hrozbách ze strany islamistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vymete Německo neonacisty?

Vymete Německo neonacisty? | Zdroj: Reuters

Nedávno odhalená série vražd, které páchali neonacisté, stále vyvolává obavy z posilování krajní pravice v Německu.

Tamní bezpečnostní složky si nyní budou moci v centrálním úložišti vyměňovat informace o hrozbách pro německou demokracii, tedy i ze strany extremistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů ve Světě o desáté Rádia Česko

„Jde o to shromažďovat všechny možné informace, umožnit jejich pospojování dohromady, a tím i odhalování případných stop a dalšího možného vývoje,“ vysvětluje politolog Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů.

Databáze islámských radikálů a středisko, které je sleduje, existuje od roku 2004. Podle Schustera se tak podařilo odhalit reálné hrozby.

„V Německu za posledních sedm let k žádnému případu, kde by detonovala bomba, nedošlo, naopak byly odhaleny právě pokusy směřující k něčemu takovému, takže to určitě pomohlo. A hlavně ve federálně uspořádané zemi, jako je Německo, ani jiná možnost než zřídit nějaký centrální registr není možná,“ připomněl politolog.

Ve hře je opět i zákaz NPD

Odhalení trojice neonacistů ze Cvikova, která byla zatčena v listopadu, podle Schustera ukázalo, že neonacistická scéna přešla od svých vnitřních akcí, jako jsou shromáždění či koncerty, k cíleným útokům na společnost a demokratické uspořádání státu.

„To je nová fáze, kterou před tím nikdo neočekával, že by k tomu mohlo dojít. Skupina z Cvikova je taková první vlašťovka a teď se ukáže, jestli se objeví další případné organizace,“ říká politolog.

V Německu také pokračuje debata o možném zákazu krajně pravicové Národně demokratické strany Německa (NPD). Německá vláda ale uvedla, že návrh podá jen tehdy, až si bude jistá, že ho ústavní soud nezablokuje jako v roce 2003.

Robert Schuster míní, že tentokrát by snaha vlády mohla mít větší naději na úspěch. „Je to určitě pravděpodobnější, protože se ukazuje, že existují přímé vazby mezi NPD a skupinami militantní neonacistické scény,“ dodal.

Martin Hromádka, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme