Německo by mohlo přijmout část vězňů z Guantánama

Německo by mohlo přijmout některé z osob podezřelých z terorismu vězněných na americké základně Guantánamo. Tamní nechvalně známé vězení se nový americký prezident Barack Obama chystá uzavřít. Další osud vězňů je přitom nejasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Uzavření Guantánama nesmí ztroskotat na tom, že se nebude vědět, co si s vězni dál počít," řekl zmocněnec spolkové vlády pro lidská práva Günter Nooke listu Frankfurter Rundschau. Šéfka Strany zelených Claudia Rothová dokonce otevřeně vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou, aby americké vládě deklarovala připravenost Německa přijmout některé z 250 vězněných osob.

Podobný apel adresovala spolkové vládě a dalším státům Evropské unie taky organizace Amnesty International. Podle šéfky její německé sekce Barbary Lochbihlerové by Berlín měl přednostně nabídnout azyl skupině Ujgurů, která se nemůže vrátit do své čínské vlasti. Lochbihlerová doufá, že spolkovému kabinetu v tomto směru nenažene strach možná odmítavá reakce Pekingu a rýsující se nová diplomatická roztržka.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme