Falešná zpráva o rozpadu spojenectví CDU a CSU způsobila v Německem rozruch

Krátkodobý šok a úlek v pátek v Německu způsobila informace o tom, že se předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer rozhodl vypovědět letité spojenectví se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové, než se ukázalo, že jde o zprávu satirického magazínu Titanic. Jak vážně některá média falešnou zprávu vzala, ukazuje podle pozorovatelů na složitost současné politické situace v Německu.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer a kancléřka Angela Merkelová za Křesťanskodemokratickou unii (CDU).

Předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer a kancléřka Angela Merkelová za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). | Foto: Michele Tantussi | Zdroj: Reuters

Zprávu do celého světa po poledni vypustila agentura Reuters, která se přitom odvolávala na twitterový účet rozhlasové a televizní stanice HR. Za několik minut o ní informovaly některé německé weby i zpravodajské televize, které okamžitě začaly rozebírat, co konec letitého spojenectví CDU a CSU a s ním ruku v ruce jdoucí konec vlády znamená. Než ale šokující novinku stačili okomentovat první pozvaní experti, ukázalo se, že ji do světa vypustili recesisté.

Angela Merkelová se s ministrem vnitra pře o vrácení upchlíků. Hrozí vládní krize

Číst článek

Zpráva, kterou by zřejmě za normálních okolností nikdo nebral vážně, způsobila tak silný rozruch kvůli tomu, že mezi CDU a CSU nyní skutečně panuje nebývalé napětí, které podle některých může dokonce ohrozit i další fungování velké koalice CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

Příčinou sporu jsou Seehoferovy plány vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku. Merkelová je zatím s odkazem na evropský právní rámec odmítá, kvůli čemuž už Seehofer pohrozil i tím, že je prosadí sám, navzdory její vůli. Takový postup by v Německu prakticky neměl obdoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme