Nadále stojíme za velkou koalicí, říká šéfka CDU. Reaguje tak na avizovanou rezignaci Nahlesové

Křesťanskodemokratická unie CDU počítá s tím, že sociální demokracie SPD bude i po avizované rezignaci své předsedkyně Andreji Nahlesové pokračovat ve vládě velké koalice. Na tiskové konferenci v Berlíně to v neděli řekla šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která zdůraznila, že její strana za vládou CDU/CSU a SPD nadále stojí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

„Vycházím z toho, že SPD rychle učiní personální rozhodnutí, které ji teď čekají, a že tím akceschopnost velké koalice nebude dotčena,“ uvedla Krampová-Karrenbauerová. „My i nadále stojíme za velkou koalicí,“ poznamenala také s tím, že CDU chce přispět mimo jiné ke spolehlivosti Německa.

Po neúspěchu německé SPD v eurovolbách se její šéfka Nahlesová vzdá funkce, může to ovlivnit vládu

Číst článek

Osmačtyřicetiletou Nahlesovou, která se po propadu SPD v eurovolbách rozhodla skončit jako předsedkyně strany i poslanecké frakce, šéfka křesťanských demokratů ocenila jako charakterově silnou, upřímnou a spolehlivou političku.

Podobně jako Krampová-Karrenbauerová se v neděli vyjádřil i předseda sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. „Očekáváme, že SPD přispěje k tomu, aby si Německo udrželo stabilní vládu,“ řekl. Právě v dnešní době je podle něj stabilita potřeba. Söder také vyjádřil přesvědčení, že Nahlesová nenese hlavní zodpovědnost za výsledek v Evropských volbách, v nichž její strana získala rekordně nízkých 15,8 procenta hlasů.

Vedení CDU kancléřky Angely Merkelové už dopoledne členy strany v reakci rozhodnutí Nahlesové vyzvalo k uvážlivé reakci. Mají podle něj dávat najevo připravenost pokračovat v koalici CDU/CSU a SPD. Obavy z toho, že by se koalice mohla rozpadnout, v konzervativní unii panují proto, že Nahlesová patřila v rámci sociální demokracie mezi její největší zastánce. Nový předseda strany, která v posledních letech ve volbách pravidelně dramaticky ztrácela, se ale může chtít vydat jiným směrem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme