Předseda CDU Laschet nabídl funkci šéfa strany. Otázku lídra chce vyřešit na stranickém sjezdu

Šéf německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet chce vyřešit otázku lídra konzervativců na stranickém sjezdu. Ve čtvrtek to oznámil v prohlášení, ve kterém ale přímo neoznámil svou rezignaci. Řekl, že CDU se po odchodu kancléřky Angely Merkelové z předsednické funkce potýká s debatami o lídrovi, které je potřeba konečně vyřešit.

Berlín (Aktualizováno: 19:50 7. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda CDU/CSU Armin Laschet | Zdroj: Reuters

Německá média před Laschetovým vystoupením informovala, že v debatě s poslaneckou frakcí CDU/CSU nabídl svou funkci předsedy CDU k dispozici.

Merkelová odchází jako úspěšná politička. Nový kancléř bude muset řešit řadu otázek

Číst článek

Ač Laschet nehovořil o rezignaci, zdůraznil, že nechce své politické ambice upřednostňovat. „Vůbec nejde o osobu Armina Lascheta, ale o tuto zemi,“ řekl Laschet, který opětovně uvedl, že unie CDU/CSU je připravena jednat o vládní koalici se Zelenými a svobodnými demokraty (FDP). Tato dvojice stran ve čtvrtek ale zahájila sondážní rozhovory se sociálními demokraty (SPD), vítěznou stranou nedávných německých voleb.

Laschet řekl, že účast unie ve vládě není ztracena a že konzervativci jsou připraveni jednat, pokud rozhovory FDP, Zelených a SPD zkrachují. Zároveň řekl, že by nedopustil, aby se případné koaliční rozhovory s liberální FDP a Zelenými zhroutily kvůli jeho osobě.

Prohlásil také, že CDU se od roku 2018, kdy předsednické křeslo opustila Merkelová, potýká s neustálými personálními debatami. Podle Lascheta je nejvyšší čas tuto věc vyřešit. „V příštím týdnu navrhnu předsednictvu uspořádat stranický sjezd, který by tuto otázku vyřešil,“ řekl. „Mým cílem je usmířit protiklady a opět najít jednotu,“ dodal.

Vláda nebo opozice? 

Laschetova unie skončila v zářijových parlamentních volbách těsně druhá za sociální demokracií (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze, který ve čtvrtek poprvé společně jedná o možné vládní koalici se Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP). CDU/CSU tak hrozí odchod do opozice.

Záměr sestavit vládu s liberály a Zelenými měl i Laschet, obě menší strany daly ale prozatím přednost sociálním demokratům. Laschet ve čtvrtek na jednání poslanecké frakce CDU/CSU podle agentury DPA naznačil, že je ochoten kvůli jednáním o koalici upozadit vlastní ambice.

Pokud to půjde lépe s jinými lidmi, pak prosím," citovala předsedu CDU agentura DPA. Dodal také, že přednost před konkrétními osobnostmi musí mít projekt vládní koalice.

Bavorská policie vyšetřuje lékaře kvůli falešnému očkování proti covidu. Nabízel i podvodná potvrzení

Číst článek

Do čela CDU, která je sesterskou stranou bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) bavorského premiéra Markuse Södera, byl Laschet zvolen na 16. ledna, kdy vystřídal Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Nyní by Laschet mohl stranu vést do doby, než ji předá svému nástupci.

Laschetova koalice CDU/CSU získala ve volbách 24,1 procenta hlasů, což představuje po 16 letech vlády kancléřky Angely Merkelové rekordní minimum. Křesťanští demokraté tak zaostali o necelé dvě procenta hlasů za Sociální demokracií, která procent získala 25,7. Třetí Zelení dostali od voličů podporu 14,8 procent, což pro stranu znamenalo historické maximum. Liberární svobodné demokraty Němci podpořili 11,5 procenty hlasů.

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme