Německo čeká, že Zeman bude při návštěvě žehlit

Německo očekává, že český premiér Miloš Zeman během únorové návštěvy spolkového ministra zahraničí Joschky Fischera potvrdí zásadu kolektivní neviny sudetských Němců. Vyplynulo to mimo jiné z jednání náměstka ministra zahraničí Pavla Teličky v Berlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M.Zeman a V.Havel | Foto: Stanislav Peška
Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o jednání Teličky

Podle Teličky by měla Praha potvrdit, že neměnným základem česko-německých vztahů je společná deklarace z roku 1997, která odmítá kolektivní vinu. "Já jsem říkal, že není nic snazšího, než toto potvrdit, a že tak může učinit už dnes a že tak určitě uslyší i z řady úst i Joschka Fischer. Protože skutečně to vnímáme jako základ i jakkoliv byla v minulosti ta deklarace byla zpochybňována, tak evidentně i ona přispěla k velmi dobrým vztahům mezi oběma zeměmi." Náměstek Telička také vyzval německou stranu, aby nenechávala bez povšimnutí vyjádření některých rakouských politiků. "Já jsem rád, že v psoeldní době nejenom Joschka Fischer se vyjádřil myslím velmi jasně na adresu pana Haidera a adresu jeho výroků." Telička poukázal na to, že silná vyjádření některých rakouských politiků zasévají "nešťastné semínko" i do česko-německých vztahů.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme