Německo českýma očima. 'Líbí se mi tu, doma to ale není,' říká záložník berlínské Herthy Darida

Podle fotbalisty Vladimíra Daridy je Německo příjemná země na žití. Odchovanec plzeňské Viktorky už čtvrtým rokem - a velmi úspěšně - hraje v Bundeslize. Začínal ve Freiburgu a dnes je oporou berlínské Herthy. Jaký je podle něj rozdíl mezi českou a německou fotbalovou ligou? Prý se v Německu o dost víc běhá.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SERIÁL Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Darida během rozhovoru se zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu Pavlem Polákem

Vladimír Darida během rozhovoru se zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu Pavlem Polákem | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Hertha bojovala na špici tabulky a klub si chtěl Vladimíra Daridu pojistit smlouvou na další čtyři roky. Žádné těžké rozhodování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Vladimírem Daridou. Mluví v něm třeba o zápasech proti bundesligovému suverénu FC Bayern Mnichov

„Mně se v Německu osobně hodně líbí. Lidi hodně dodržují pravidla. Co se řekne, to více méně platí. Je to země, která dělá hodně i pro ostatní lidi, snaží se pomáhat. Myslím si, že je to příjemná země, a chápu, proč tady chtějí někteří lidé žít,“ popsal pro Radiožurnál.

V bundesligových kabinách, kde sedí spousta internacionálů z celého světa, se mluví hlavně německy. „Začal jsem nejdřív mluvit německy jen o fotbale, protože to člověk slyšel každý den v kabině. Potom postupem času přišlo zlepšení.“

'Nadávám v češtině'

A to přitom němčina není, jak Vladimír Darida dokládá, zrovna nejlehčí jazyk. „Nejtěžší je pro mě asi pořád skloňování, protože se mi nechce přemýšlet nad tím, jaký je to pád a podobně. Občas asi vystřelím nějaký člen, který tam ani nepatří, ale dokud mi rozumí, je to dobré,“ popsal.

Na hřišti se ale „vzteká“ pořád česky. „Je to lepší, nerozumí mi. Samozřejmě člověk si občas musí vyříkat něco třeba s protihráčem v němčině, ale když jde o nadávání, raději v češtině, aby to třeba rozhodčí blbě nepochopil a nedostal jsem třeba červenou kartu,“ řekl s úsměvem Darida.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SERIÁL

Němci budou rozhodovat o dalším směřování své země v neděli 24. září. Německo je pro Českou republiku významným partnerem, Český rozhlas proto připravil k parlamentním volbám nový seriál, ve kterém se budou probírat zásadní témata, která zasáhnou do nedělních voleb. Zazní série reportáží, rozhovorů a analýz.

Když si fotbalista vyzkouší dvě soutěže, českou a německou ligu, tak srovnává: „První rozdíly, které jsem cítil, byly obrovské tempo, velké nasazení a mnohem rychlejší tempo hry. Hráč nemá tolik času, když je na míči. Během pár vteřin jsou u něj protihráči a musí rychle přemýšlet, co s tím míčem vymyslí.“

S tím ale záložník Herthy problém nemá. V bundeslize patří k fotbalistům, kteří toho za zápas naběhají nejvíc. To ocení i pravidelných 50 tisíc fanoušků na domácím stadionu. Jaká je společnost mimo fotbalový stadion?

„Je to hodně tolerantní. Hlavně Berlín. Pořádá se tu mnoho akcí, ať už je to průvod gayů a lesbiček, nebo i to, jak se snaží pomáhat ostatním lidem. Berlín je otevřená metropole, která více méně každého přijme a každému poskytne domov,“ řekl s tím, že on sám se v Berlíně ale nemůže jako doma cítit.

„Není tady moje rodina a přátelé. Je to takové, že když za mnou nebo přítelkyní přijedou rodiče nebo někdo z rodiny, tak je to lepší, ale pořád si myslím, že doma je tam, kde má člověk rodinu a přátele, takže pro mě je to pořád v Česku,“ dodal.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme