Německo: cestu k volbám má otevřít hlasování o důvěře

Všechny politické strany v Německu se horečně připravují na předčasné volby. Ty mají být vypsány poté, co o svém zániku fakticky rozhodne stávající první komora parlamentu - Spolkový sněm. Politickou krizi v zemi odstartovala nedělní porážka vládních sociálních demokratů a Zelených v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř Schröder nejpozději do 1. července požádá Bundestag o vyslovení důvěry v naději, že poslanci jeho vlastní strany mu ji nevysloví. Právě tak je totiž možné obejít ústavu, která zakazuje samorozpuštění zákonodárného sboru. Podobnou procedurou už Spolkový sněm v minulosti prošel, a ne bez právních pochybností. Prezident Köhler hodlá prověřit všechny právní aspekty zamýšleného hlasování o důvěře s kýženým výsledkem nedůvěry.

Očekává se, že by volby měly být v polovině září, rok před řádným termínem. Všechny parlamentní politické strany souhlasí, předsednictvo SPD jednomyslně. Lídrem sociálních demokratů do nových voleb bude opět kancléř Schröder, Zelení vsází na Joschku Fischera, FDP na předsedu Westerwelleho.

Jasno zatím nemají strany Unie. Představitelé většinové CDU si pospíšili s jednohlasnou podporou předsedkyně Angely Merkelové. Definitivně ale rozhodne až společné grémium s CSU, jejíž bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber by si rád zopakoval neúspěšný duel s Gerhardem Schröderem z roku 2002.

Kancléř Schröder začal mluvit o předčasných volbách hned po volebním debaklu rudo-zelené koalice v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. Po devětatřiceti letech se tam ujala moci pravicová koalice CDU-FDP a poslední bašta SPD na zemské úrovni padla. Podle kancléře volební výsledek v nejlidnatější spolkové zemi zpochybnil politický základ jeho reformního kursu.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme