Německo chce s Ruskem projednat situaci v Sýrii i lidská práva

Německo jako momentálně předsedající země Rady bezpečnosti OSN chce řešit při jednání s ruskou vládní delegací v Hannoveru mezinárodní otázky, především situaci v Sýrii, kam Rusko dodává zbraně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Rusko by mohlo na Blízkém východě podle Libora Dvořáka z Českého rozhlasu 6 přispět především jako významná diplomatická velmoc a země, která se neustále snaží mít vyvážené vztahy ve všech regionech světa, kde to jen jde:

„Bývalý Sovětský svaz považoval arabský svět za sféru svých zájmů, docházelo tam k významnému souboji mezi Západem a Sovětským svazem a už z této doby tam má Rusko záchytné body, ale v současné době ani tolik nejde o dodavatelský vztah pokud jde o zbraně, spíš bych spoléhal na staré vazby a na osobní kontakty, které tam nejvyšší ruští diplomaté mají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl odborník na Rusko Libor Dvořák z Českého rozhlasu 6.mp3

Stín na plánované vládní konzultace vrhlo rozhodnutí neudělit pod tlakem mezinárodní i domácí kritiky Vladimíru Putinovi přestižení ocenění Quadriga.

Z Moskvy zní hlasy, že neudělení ceny rusko-německé vztahy neovlivní. Kandidáty pro cenu Quadriga předávané vždy 3. října při výročí sjednocení Německa vybírá občanské sdružení. Letošní volba Vladimíra Putina vyvolala bouři nevole vzhledem k Putinově minulosti i zhoršující se situaci v oblasti lidských práv v Rusku.

Právě o tom by chtěla kancléřka Merkelová mluvit s ruským prezidentem Medvědem. Poukázat chce na také na vraždu novinářky Estemirové, známé kritickými články na adresu Kremlu. Německo se chce věnovat i situaci v Bělorusku, kde Lukašenko rozpoutal vlnu represí a masivního zatýkání disidentů.

Jednou z otázek, která Moskvu a Berlín rozdělovala, jsou víza do řady zemí EU. „Bezvízový styk razí ruská strana na každém fóru a není pochyb o tom, že to bude zkoušet právě i v Hannoveru. Dočetl jsem se dnes, že k takové nejbližší hranici bezvízového styku Evropské unie s Ruskem by mohlo dojít až v roce 2018 ,“ dodává Dvořák.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme