Německo chce vyšetřit spojenecký nálet v afghánském Kunduzu

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzývá k vyšetření okolností pátečního leteckého útoku v afghánské provincii Kunduz. Podle afghánské organizace pro lidská práva Afghanistan Rights Monitor při něm zahynulo 60 až 70 civilistů. Útok nařídili Němci, kteří v Kunduzu působí v rámci sil Severoatlantické aliance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohořelá cisterna po útoku NATO v Kunduzu

ohořelá cisterna po útoku NATO v Kunduzu | Zdroj: ČTK

Radikálové z Talibanu unesli dvě cisterny s palivem určeným pro alianční vojska. Jedna z nich ale uvízla v řece a velitelé Talibanu povolali obyvatele z nedaleké vesnice, aby si nabrali naftu. Ti se okamžitě začali kolem cisteren srocovat. Vzápětí ale zaútočila spojenecká letadla.

Podle berlínského spolupracovníka Českého rozhlasu Jaroslava Šonky se Německo nejdříve snažilo zapírat, protože se podle prvních zpráv jednalo jen o unesené cisterny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor berlínského spolupracovníka Českého rozhlasu Jaroslava Šonky na Rádiu Česko

"Původně se také hovořilo o tom, že všechny oběti byly příslušníci Talibanu, teď je ale jasné, že tam budou i civilní oběti a Německo se snaží hrát o čas," řekl Šonka.

Více než čtyři tisícovky německých vojáků působí hlavně na severovýchodě země a jejich úkoly by neměly být válečné. "V Německu jsou teď slyšet diskuse o tom, zda se to, co se odehrává v Afghánistánu má nazývat válkou nebo ne," dodal Šonka.

Útok se podle něj stal velkým tématem pro některé strany, které se snaží poukázat na to, že v Německu došlo postupně k určité militarizaci. Zatím je to ovšem jen menšinový názor.

Rozkaz k náletu dal německý velitel

Rozkaz k náletu dal německý velitel Georg Klein. Teď čelí výtkám i z kruhů NATO, že předem důkladně nezjistil, jestli se v místě útoků nepohybuje větší počet civilistů. Sám Klein okolnosti, za kterých dal rozkaz k náletu, zatím nevysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s politilogem Petrem Robejškem v Radiofóru

"To by také neodpovídalo subordinaci, protože za jakoukoliv komunikaci s médii je zodpovědné ministerstvo obrany, respektive jeho mluvčí. Ten se vyjádřil, i když pro mnohé neuspokojivě," řekl ve vysílání Radiožurnálu odborník na bezpečnostní a strategická studia Petr Robejšek.

Nálet obhajuje i německý ministr obrany Franz Josef Jung, který tvrdí, že letecká akce byla nutná. Podle Robejška si tím ale těžko může být jistý. "To je hlavně ta otázka, která se staví Západu, jestli je odhodlán v Afghánistánu skutečně zvítězit, nebo jestli je provádí alibistické akce. Jestli chce zvítězit, tak nemůže jít najisto a musí jit naostro," podotkl Robejšek.

Západ chce mezinárodní konferenci o Afghánistánu

Kancléřka Merkelová a britský premiér Gordon Brown mluvili o Afghánistánu i v neděli v Berlíně. Jak Merkelová řekla, Německo, Británie a Francie chtějí zahájit politickou iniciativu a požádat OSN, aby ještě před koncem roku uspořádala mezinárodní konferenci o budoucnosti afghánské mise.

"Oba podporujeme konferenci, kde se sejdou zástupci příští afghánské vlády, OSN, NATO a zainteresovaných zemí," řekl britský premiér a dodal, že na konferenci by se mělo mluvit o bezpečnostní situaci v Afghánistánu, tamní vládě a rozvoji země. Brown také zdůraznil, že afghánské bezpečnostní složky by měly v budoucnu hrát větší roli než dnes.

Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme