Horst Seehofer už není předsedou bavorské CSU, v čele vládní strany ho střídá Markus Söder

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) má po více než deseti letech nového předsedu. V čele vládní strany stanul současný bavorský premiér Markus Söder. Dvaapadesátiletý politik ve funkci nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, současného spolkového ministra vnitra. Söder byl jediným kandidátem a od delagátů sjezdu v Mnichově získal 87,4 procenta hlasů.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markus Söder, bavorský premiér a předseda CSU | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

„No jasně. Děkuji za důvěru,“ reagoval Söder po hlasování na dotaz, zda volbu přijímá.

V čele strany se chce mimo jiné zaměřit na komunální politiku. Upozornil, že bez ní nemá žádná celostátní nebo evropská politika smysl. „Pro CSU je to klíčové téma.“

Ve svém kandidátském projevu vyzval rodák z Norimberku ke zlepšení spolupráce se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU), s níž se CSU v posledních letech opakovaně tvrdě střetávala kvůli migrační politice, což se projevilo i na slabých volebních výsledcích obou stran. „Musíme začít novou kapitolu spolupráce,“ řekl Söder.

Politik, který byl v minulosti mimo jiné bavorským ministrem financí, se tvrdě vymezil vůči protestní Alternativě pro Německo (AfD), která podle něj směřuje k pravicovému radikalismu. Varoval i před jejím nacionalismem a kritizoval také „ideologickou politiku“ Zelených.

Střídání stráží. Horst Seehofer (vlevo) předává vedení bavorské CSU Markusi Söderovi. | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Všechno někdy končí

Emotivní bylo loučení Horsta Seehofera. „Všechno někdy končí a předání politické funkce je normální,“ komentoval svůj odchod z čela strany devětašedesátiletý politik.

„Odcházím z čela strany, ale mé srdce dál vře pro mou politickou rodinu CSU,“ prohlásil ve zhruba 17minutovém projevu nový čestný předseda.

Spolustraníci se s ním rozloučili potleskem ve stoje. Rozlučka se zčásti nesla i v odlehčené atmosféře. Politik jako dárek na rozloučenou dostal model centrály CSU, o který může rozšířit svou sbírku modelových železnic, jejichž je milovníkem.

Zajímavostí je, že od soboty nesedí v celoněmecké vládě ani jeden z předsedů koaličních stran. Šéfka SPD Andrea Nahlesová nebyla členskou kabinetu od počátku, spolková kancléřka Angela Merkelová pak opustila předsednické křeslo své CDU loni v prosinci.

miz, vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme