Německo debatuje o možnosti sestřelení letadel unesených teroristy

Mezinárodní terorismus, organizovaný zločin a ilegální migrace. To jsou podle německého ministra vnitra Wolfganga Schäubleho hlavní bezpečnostní výzvy dnešní Evropy. Schäuble dnes v Berlíně informoval o prioritách německého předsednictví Evropské unii právě v otázkách vnitřní bezpečnosti. Řeč se ale stočila hlavně na "horké" téma posledních hodin, tedy ministrův návrh na změnu německé ústavy, která by v krajním případě umožnila sestřelovat letadla unesená teroristy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747 společnosti Lufthansa

Boeing 747 společnosti Lufthansa | Foto: Lufthansa

Že je hrozba teroristických útoků i v Německu více než reálná, se veřejnost přesvědčila loni. Jen díky technické chybě nevybuchly nálože umístěné v regionálních vlacích a nezpůsobily krveprolití. Podle ministra Schäubleho musí být země připravena na každou alternativu, tedy i na únos civilního letadla teroristy, kteří mají za lubem spáchat sebevražedný útok.

Stávající legislativa v takovém případě svazuje vládě i bundeswehru ruce. Novele zákona o letecké bezpečnosti už loni v únoru vystavil stop Spolkový ústavní soud. Schäuble se ale nechce vzdát a s ohledem na atentáty z 11. září označuje teroristické útoky za válečný akt, respektive válku připomínající právní stav.

"V případě druhého uneseného letadla se už vědělo, co mají teroristé za lubem. Když by americké úřady bývaly měly možnost tento letoun sestřelit a zabránit tak nárazu do druhé věže Světového obchodního centra, myslíte, že by to neudělaly?! Poté, co můj první návrh zamítl Ústavní soud, nemáme v Německu vyřešenou otázku, jak v takovém případě postupovat a můžeme jen doufat, že se něco takového nestane. Pokud by k únosu letadla došlo, museli bychom zavírat oči před platnou ústavou, a to mi nepřijde moc zodpovědné," řekl ministr.

Podle ministra by v případě takzvané zdánlivé obrany státu, když by se teroristé zmocnili dopravního letadla, platila Ženevská konvence o ochraně obětí ozbrojených konfliktů. Poté by stíhačky mohly získat oprávnění sestřelit unesený letoun, pokud by hrozila katastrofa větších rozměrů.

"Představte si, že se stroj blíží k jaderné elektrárně. Stát by na to řekl: To je sice velmi znepokojivá zpráva, může to mít otřesné následky, ale bohužel, my s tím nemůžeme nic dělat," varuje Schäuble, který zdůrazňuje, že nechce obcházet Ústavní soud a že mu nejde o nic jiného, než o co nejlepší ochranu vlastní země před teroristickým útokem.

Podle ministra z křesťansko-demokratické unie CDU už jeho návrh rozšířit článek 87a německé ústavy experti spolkového kabinetu po odborné stránce schválili. Teď ale Schäubleho ještě čeká tvrdší oříšek v podobě získání politické podpory.

"Schäubleho návrh nemá naději na to, aby se stal součástí německé ústavy. Nedokážu si představit, že by SPD něco takového podpořila," hatí ministrovy plány hned v zárodku bezpečnostní expert sociálních demokratů Dieter Wiefelspütz. K němu se v televizi ARD přidal i předseda Strany zelených Reinhard Bütikofer. "Pan ministr vnitra se teď snaží najít zadní vchod, kterým by jasný výrok Ústavního soudu obešel, ale to se mu nepodaří," řekl.

Liberální FDP pak pohrozila, že pokud by se povolilo vyhlášení válečného práva v zemi v případě teroristického útoku, obrátí se strana na Ústavní soud v Karlsruhe.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme