‚Pandemie neskončila.‘ Německý ministr vyzývá k opatrnosti, obává se mutace delta

Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. V pátek to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň Němce nabádal k dodržování povinného nošení roušek. V Británii již delta převládla, a Německo proto Spojené království považuje za oblast s výskytem mutací, což prakticky zastavilo cestování mezi oběma zeměmi.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn navštívil očkovací centrum v Norimberku. | Foto: Daniel Karmann | Zdroj: Reuters

„Stále ještě můžeme mít pěkné léto, ale musíme zůstat opatrní,“ řekl Spahn. Ještě před pár dny uvedl, že by souhlasil s postupným odkládáním roušek, nyní ale obyvatele vyzval, aby si dýchací cesty nadále zakrývali všude tam, kde je to povinné. S klesajícím počtem infekcí přitom řada spolkových zemí začala s rozvolňováním pravidel pro roušky a také na obyvatelstvu je patrné, že na tuto povinnost již lidé nedbají tolik jako na vrcholu pandemie nemoci covid-19.

Německo nyní vykazuje v sedmidenním průměru 10,3 nového případu na 100 000 obyvatel a řada okresů je v týdenních statistikách bez jediné odhalené infekce. Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler v pátek řekl, že podíl mutace delta, která se poprvé objevila v Indii, je v Německu sice nízký, konkrétně šest procent, ale rychle se zvyšuje, zatímco v Británii je to devadesát procent.

„Otázka není, zda se delta stane dominantní mutací, ale kdy se to stane,“ řekl Spahn. Podle Wielera je nyní nezbytné co nejvíce snížit počty případů, aby se Německo nízkými sedmidenními průměry a vysokou mírou proočkovanosti připravilo na podzim. „Pandemie neskončila,“ dodal.

V 83milionovém Německu k pátku dostalo nejméně jednu dávku proticovidové vakcíny 41,6 milionu lidí, tedy těsně více než polovina populace. Plně naočkovaných je zhruba 30 procent obyvatel. Spahn poznamenal, že do několika týdnů se s očkováním dostane na každého zájemce a že problémy Curevacu, výrobce zatím neschválené vakcíny, nebudou mít žádné dopady na imunizační plány. Vakcína Curavacu se ukázala jako nedostatečně účinná.

Německo otevřelo registraci k očkování pro všechny 7. června. Vakcín ale stále není dostatek, proto mnozí lidí musí na termín čekat. V Berlíně je aktuálně možné objednat se na konec července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme