Dovolená s dětmi před začátkem prázdnin? Rodiče v Německu dostali pokutu kvůli záškoláctví

Deset bavorských rodin na cestě za dovolenou obvinila policie z napomáhání záškoláctví. Kontrola na letišti totiž odhalila, že absenci dětí neschválil ředitel školy. Mimo období prázdnin musí škola s odjezdem žáků souhlasit, jinak jsou k zodpovědnosti pohnáni jejich rodiče, připomíná Deutsche Welle.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní docházka je v Německu povinná a zdarma, obvyklá délka základního vzdělání je 10 let. Přihláška na univerzitu je podmíněna nejméně 12 třídami. Domácí vzdělávání zakazuje zákon (ilustrační fotografie). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kontroly rodin s dětmi prováděla policie minulý týden na letišti v bavorském Memmingenu, informovala v pondělí stanice Deutsche Welle (DW) s odvoláním na lokální média. 

Policisté se zaměřili na rodiče s dětmi ve školním věku a požádali je o jméno školy, kterou jejich potomci navštěvují. Tu pak policie kontaktovala a ověřila, zda o odjezdu svého žáka na dovolenou ví a zda ho povolila.

Od 6 do 16 let

V deseti případech vyšlo najevo, že rodiče vzali dítě ze školy bez jejího svolení. Policisté je obvinili z napomáhání záškoláctví a uložili jim pokutu. Jak konstatuje DW, záškoláctví se v Německu pokládá za vážný problém a za docházku dítěte ve školním věku 6-16 let zodpovídají rodiče. 

V Rakousku bojují proti záškoláctví. Je to prý pedagogická výzva

Číst článek

„Je to jeden z našich úkolů,“ sdělil o prověřování školní docházky policejní mluvčí. Pro Spiegel uvedl, že „jestliže učitel na přítomnosti dítěte trvá, musíme ho přivést zpátky.“ Upozornil však, že v těchto konkrétních případech není udělená pokuta nijak vysoká a rodičům na dovolené postačí jenom trochu šetřit, aby ji splatili. 

Spolková země Bavorsko u příležitosti svátku letnic (letos neděle 20. května) vypisuje dva týdny prázdnin, které tento rok trvají od 22. května do 2. června. Navzdory přísným opatřením proti záškoláctví se mnozí rodiče chtějí vyvarovat prázdninových davů a berou děti ze školy i několik dnů před oficiálním začátkem prázdnin, píše DW.

Školní docházka je v Německu povinná a zdarma, obvyklá délka základního vzdělání je 10 let. Přihláška na univerzitu je podmíněna nejméně 12 třídami. Výlučně domácí vzdělávání, aniž by se dítě zároveň vzdělávalo ve škole, zakazuje zákon. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme