Evropa příliš závisí na dodávkách pomůcek z jiných zemí, tvrdí ministr. Varuje před jednostrannou závislostí

Koronavirová krize ukázala, že je Evropa příliš závislá na dodávkách zdravotnických pomůcek z jiných zemí. Evropské státy by proto měly spolupracovat na rozšíření mezinárodních dodavatelských řetězců. Podle agentury Reuters to v prohlášení, které bylo v sobotu zveřejněno, uvedl německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr financí Peter Altmaier

Německý ministr financí Peter Altmaier | Foto: Tobias Schwarz | Zdroj: Reuters

Německo zaznamenalo za poslední den 1251 nových případů nákazy koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo 147 pacientů, uvádí Institut Roberta Kocha. Vývoj pandemie v tomto asi 80milionovém státě v posledních dnech stagnuje.

Země podle institutu dosud registrovalo koronavirus u celkem 168 551 lidí, z nichž 7369 po nákaze zemřelo. Počty zemřelých jsou tak v zemi několikanásobně nižší než v jiných velkých evropských státech, například v Británii, Itálii, Španělsku či Francii.

Fotbal v Německu dostal zelenou. Bundesliga se může rozeběhnout od poloviny května

Číst článek

V sobotu oznámený počet zemřelých je stejný jako o den dříve, údaj o nově nakažených se oproti páteční statistice liší jen v řádu desítek. Podle Altmaiera by se měla stát Evropa méně závislá na dodávkách léků i zdravotnického vybavení z neevropských států.

„Německo, které má v červenci převzít rotující předsednictví Rady EU, cítí v koronavirové krizi zvláštní zodpovědnost aktivně utvářet Evropu v duchu solidarity,“ řekl ministr hospodářství.

„Současná krize ukazuje, že se musíme vyhnout jednostranné závislosti a rozšířit do větší míry mezinárodní dodavatelské řetězce,“ uvedl Altmaier. Dodal, že má na mysli především menší závislost na neevropských dodavatelích.

Ministr však zdůraznil, že taková strategie musí být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. „Současná krize není rozloučením s globalizací. Naopak, zdůrazňuje význam jasných mezinárodních obchodních pravidel, podle nichž se musí všichni řídit,“ prohlásil.

Evropská unie by měla podle Altmaiera spojit ekonomickou obnovu po dopadech pandemie s širším cílem snižování produkce skleníkových plynů za účelem zpomalení globálního oteplování.

„Po krizi se Evropa musí stát zdrojem plánů na sociálně spravedlivou transformaci, ekonomiku beroucí ohled na klima a úspěšný posun k obnovitelným zdrojům energie,“ řekl ministr. „Technologie, které již byly věcí minulosti před krizí, budou po krizi zastaralé ještě víc,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme