Němečtí farmáři se cítí opomíjení, říká novinář. Jejich protesty se radikálům nepovedlo zneužít

Němečtí farmáři v pondělí na protest proti chystaným vládním škrtům v zemědělství zablokovali po celé zemi řadu dálničních nájezdů a silnic. Dopravu komplikovaly i zavřené některé hraniční přechody s Českem. „Německá vláda takto masivní protest podcenila,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Robert Šustr, vedoucí zahraniční rubriky Lidových novin.

Rozhovor Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům

Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Šéf Svazu německých zemědělců Joachim Rukwied v polovině prosince varoval vládu, že pokud neodvolá chystané škrty v zemědělství, rozpoutají farmáři od ledna takové protesty, jaké Německo ještě nezažilo. Zdá se, že jim se jim to asi daří.
Asi se jim to daří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s novinářem Robertem Šustrem o protestech německých farmářů

A hlavně je tedy vidět, že německá vláda tato slova pana Rukwieda dost podcenila, protože na protesty nebyla vůbec připravená. Trochu ji mohlo varovat to, že v sousedním Nizozemsku už několik měsíců podobné protesty zemědělců probíhají a nejsou vůbec časově omezené.

Spousta jejich kolegů v Německu to sledovala s určitými sympatiemi a v podstatě bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému přistoupí. A teď ta situace s rozpočtovými škrty pro ně byla poslední kapkou.

Ale proč tedy zemědělci k protestům přistoupili, když jim kabinet Olafa Scholze před týdnem vyšel vstříc? Alespoň do jisté míry. Oznámil, že zemědělská vozidla budou nadále osvobozena od daně a že daňové zvýhodnění dieselu pro zemědělské stroje budou rušit postupně v několika krocích.
To je pravda.

Zaprvé by chtěli dosáhnout toho, aby zelená nafta nebo diesel byly dotované i nadále tak jako dosud, aby mohli uplatňovat daňové vratky a vrátilo se to do toho původního stavu.

Němečtí farmáři protestovali a blokovali hraniční přechody. Boží Dar zatarasili kamionem se dřevem

Číst článek

Ale druhá věc, si myslím, že je daleko zásadnější. Zemědělci se v Německu dlouhodobě cítí odstrkovaní politikou, cítí se být na okraji veřejného zájmu. A mají podobné problémy jako třeba zemědělci u nás. Čelí na jedné straně tlaku levné konkurence, ale zároveň na ně řetězce naléhají, aby dodávali co nejlevněji. Spousta z nich to bere jako existenční otázku, a proto je nyní ta jejich reakce tak masivní.

Vidíme na plakátech, které se objevují i na fotografiích v českých médiích hesla: „Když umře nebo skončí sedlák, tak skončí i život na vesnici.“ Tam je přímo vazba, že život na venkově bez fungujícího zemědělského trhu nebo zemědělského sektoru není možný.

K akcím farmářů se snaží připojit i stoupenci krajní pravice. S odkazem na zdroje v policii na to upozornil týdeník Welt am Sonntag. Například tzv. Říšští občané se přes internet omlouvají, že chtějí přispět k vyvolání chaosu. Jak se k tomu stavějí farmáři?
Myslím si, že se asi stoprocentně nelze vyhnout tomu, aby se některé pravicové a radikální skupiny snažily na protesty naskočit a zneužít je ve svůj prospěch.

Viděli jsme to třeba před dvěma nebo třemi lety u velkých protestů proti koronavirovým opatřením. Toho se rovněž snažily různé radikální skupiny zneužít. A je třeba říct, že v Německu se jim to v podstatě nepodařilo.

I vzhledem k tomu, že teď protest zemědělců v Německu je časově omezený, tak se tomu povedlo zabránit. Řeklo se, že to bude trvat týden a potom se má otevřít prostor pro jednání s vládou. Myslím si, že tím je daná bariéra i ze strany vedení zemědělského svazu, která zabrání tomu, aby tyto různé radikální skupiny dokázaly postupně zneužít protesty ve svůj prospěch.

Vladimír Kroc, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme