Nejsem hacker Orbit, říká 19letý muž. Německá policie ho vyslechla v souvislosti se zveřejněním dat politiků

V souvislosti se zveřejněním osobních údajů a dokumentů téměř tisícovky německých politiků a známých osobností vyslechla v neděli německá policie devatenáctiletého muže z Heilbronnu, který byl údajně v kontaktu s hackerem zodpovědným za celou akci. Uvedla to v pondělí veřejnoprávní televize ARD. Kvůli zveřejnění dokumentů se terčem kritiky stal ministr vnitra Horst Seehofer.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín (Aktualizováno: 17:16 7. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Německá policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Můžu potvrdit, že se u mě uskutečnila prohlídka a že jsem byl několik hodin dotazován,“ sdělil reportérům pořadu Kontraste Jan S., kterému policie zabavila některé přístroje.

Mladík, který s policií spolupracuje, je v případu zatím považován za svědka. V sociálních médiích se ale spekulovalo o tom, že by Jan S., který pracuje v IT oblasti, mohl být hackerem Orbitem, jemuž je čin přičítán. Muž to ale popírá.

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob zveřejňované přes jeden účet na twitteru. Jsou mezi nimi politici všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Postižena byla i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier.

Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba 50 případů je ale považováno za závažnější - týkají se publikování dalších osobních dat, fotografií nebo korespondence. Právě na ně se vyšetřování soustředí.

Kritika úřadu pro bezpečnost

Kvůli kauze řada politiků koaliční sociální demokracie (SPD) i opozičních stran kritizovala ministra vnitra Seehofera a Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který pod něj spadá. Úřad se o celém rozsahu akce podle nich dozvěděl příliš pozdě. Za nedostatečnou funkčnost BSI část politiků klade vinu právě Seehoferovi.

Za nedostatečnou funkčnost BSI i její údajně špatnou komunikaci část politiků klade vinu právě Seehoferovi. SPD i svobodní demokraté (FDP) kritizovali třeba to, že ministr, který se podle nich jinak vyjadřuje téměř ke všemu, k případu spíše mlčí.

Hackeři zveřejnili osobní data německých politiků včetně Merkelové. Zasedá úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Seehofer zatím slíbil, že záležitost bude důkladně vyšetřena. Veřejnost se podle něj dozví vše, co ví on sám. Informovat ji chce nejpozději v polovině tohoto týdne. Jeho úřad také chystá zlepšení ochrany před kybernetickými útoky.

Jak ale upozorňují německá média, zdá se, že uniklá data nepocházejí z jednoho velkého hackerského útoku, ale spíše z několika menších a dost možná také z rešerší na internetu nebo na takzvaném darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu používaná mimo jiné k nelegálním obchodům.

I kvůli úniku privátních informací na internet, mezi nimiž byly fotky rodiny nebo soukromé zprávy, se na sociálních sítích Facebook a Twitter rozhodl v pondělí překvapivě skončit šéf německých Zelených Robert Habeck. Politik strany, která je v průzkumech druhá nejsilnější, krokem vedle současné kauzy reaguje i na některá vlastní vyjádření na sociálních sítích, která mu přinesla tvrdou kritiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme