Němci dopadli dvacetiletého mladíka, kterého podezřívají z úniku osobních údajů politiků

Německá policie informovala, že zatkla dvacetiletého muže podezřelého ze zveřejnění osobních údajů stovek politiků na internetu. Údajně se přiznal.

Berlín (Aktualizováno: 11:04 8. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak upozorňují německá média, zdá se, že uniklá data nepocházejí z jednoho velkého hackerského útoku. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 lidí, všechny zveřejňované přes účet na sociální síti Twitter. Jsou mezi nimi politici všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Postižena byla i kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a několik ministrů. U kancléřky jde například o několik odeslaných či přijatých e-mailů, dvě oficiální e-mailové adresy a číslo faxu. 

Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba 50 případů je ale považováno za závažnější – týkají se publikování dalších osobních dat, fotografií nebo korespondence. Právě na ně se vyšetřování soustředí.

Hackeři se dostali k osobním údajům německých politiků a zveřejnili je na internetu. Takto vypadala některá z dat. Část údajů kvůli ochraně soukromí redakce iROZHLAS.cz skryla. | Foto: Reprofoto | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kritika Seehofera 

Kvůli kauze řada politiků koaliční sociální demokracie (SPD) i opozičních stran kritizovala ministra vnitra Seehofera a Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který pod něj spadá. Úřad se o celém rozsahu akce podle nich dozvěděl příliš pozdě. Za nedostatečnou funkčnost BSI část politiků klade vinu právě Seehoferovi.

Hackeři zveřejnili osobní data německých politiků včetně Merkelové. Zasedá úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Za nedostatečnou funkčnost BSI i její údajně špatnou komunikaci část politiků klade vinu právě Seehoferovi. SPD i svobodní demokraté (FDP) kritizovali třeba to, že ministr, který se podle nich jinak vyjadřuje téměř ke všemu, k případu spíše mlčí.

Seehofer zatím slíbil, že záležitost bude důkladně vyšetřena. Veřejnost se podle něj dozví vše, co ví on sám. Informovat ji chce nejpozději v polovině tohoto týdne. Jeho úřad také chystá zlepšení ochrany před kybernetickými útoky.

Jak ale upozorňují německá média, zdá se, že uniklá data nepocházejí z jednoho velkého hackerského útoku, ale spíše z několika menších a dost možná také z rešerší na internetu nebo na takzvaném darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu používaná mimo jiné k nelegálním obchodům.

I kvůli úniku privátních informací na internet, mezi nimiž byly fotky rodiny nebo soukromé zprávy, se na sociálních sítích Facebook a Twitter rozhodl v pondělí překvapivě skončit šéf německých Zelených Robert Habeck. Politik strany, která je v průzkumech druhá nejsilnější, krokem vedle současné kauzy reaguje i na některá vlastní vyjádření na sociálních sítích, která mu přinesla tvrdou kritiku.

Hackeři zveřejnili i občanské průkazy německých poslanců, foto redakčně upraveno kvůli osobním údajům. | Foto: Reprofoto | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme