Evakuace v Hannoveru skončila. Experti musí zneškodnit tři bomby, jedna z nich je ale ‘těžký oříšek‘

Severoněmecké město Hannover v neděli zažilo obří evakuaci kvůli nálezu nevybuchlých bomb z druhé světové války. Své domovy muselo opustit na 50 tisíc lidí. Podle nejnovější informace hannoverské radnice bylo objeveno méně nevybuchlých bomb, než se počítalo. Zneškodnit musejí experti nikoliv původně očekávaných pět, nýbrž jen tři bomby. Jedna z nich je prý ale „těžký oříšek“.

Hannover Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při průzkumu stavební parcely v centru města objevili experti 13 míst, kde by mohla být nebezpečná munice. Následný průzkum potvrdil toto podezření v pěti případech. Nalezeny byly ale jen tři bomby, z toho dvě britské 250kilogramové a jedna 500kilogramová. Ve zbývajících dvou případech šlo jen o kovový šrot, oznámil mluvčí městských hasičů.

„Nejméně jedna bomba se nedá zneškodnit manuálně," sdělila ale radnice na svém twitterovém účtu. „Další postup se teď zvažuje". Neznamená to prý ale nutně, že tato bomba bude muset být kontrolovaně odpálena.

Policisté v San Diegu zastřelili patnáctiletého chlapce, který na ně vytáhl airsoftovou pistoli

Číst článek

Evakuace byla po poledni ukončena, pak ještě policie v helikoptérách s termovizí prolétala nad uzavřenou oblastí a hledala případné poslední osoby. Nyní už pyrotechnici zahájili zneškodňování bomb. Odpoledne mohlo být otevřeno hlavní nádraží v Hannoveru pro regionální a dálkové spoje. Původně musely vlaky toto nádraží objíždět.

Dočasné stěhování potenciálně ohrožených lidí organizovali policisté a hasiči. Jen málokdo z evakuovaných se ale rozhodl využít nouzových úkrytů, sdělil mluvčí hasičů. Lidé raději odjeli na výlety nebo hojně využili nabídky města na muzejní prohlídky a projekce filmů.

Hannover byl během druhé světové války opakovaně cílem spojeneckých náletů. Při nejsilnějším bombardování v říjnu roku 1943 dopadlo na Hannover přes 250 tisíc bomb. Uvádí se, že každá desátá puma nevybuchla.

Evakuaci v takovém rozměru Hannover od konce války ještě nezažil. Vyklidit se kromě mnoha bytů muselo také sedm domovů pro seniory, jedna nemocnice a továrna na výrobu pneumatik. Město nachystalo pro všechny případy také provizorní noclehárny.

Je to jedna z největších poválečných evakuací v Německu. Město připravilo pro evakuované obyvatele kulturní a sportovní program.

Pavel Polák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme