Německo hlásí podezření na ptačí chřipku u člověka

V Německu se objevilo podezření na první případy lidského onemocnění takzvanou ptačí chřipkou. Naši západní sousedé by tak byli první zemí v Evropě, kde se toto onemocnění vyskytlo. Žena, která se nedávno vrátila z dovolené v Thajsku, trpí příznaky podobající se obávané chorobě. Epidemie ptačí chřipky už zasáhla deset asijských zemí, kromě Thajska a Vietnamu však nebyla zaznamenána u člověka, ale pouze u drůbeže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování v Hongkongu

očkování v Hongkongu | Foto: EPA

Ženu, jejíž onemocnění vykazuje příznaky ptačí chřipky, přivezli do nemocnice požárníci ve speciálních protichemických oděvech. Nyní je umístěna na oddělení tropických chorob hamburské nemocnice. Spolu s ní je preventivně hospitalizována i její přítelkyně, kterou mohla infikovat. Komlexní výsledky vyšetření by měly být známy zítra.

Jedná se o první případ smrtelného onemocnění v Evropě. Německo už má připravený krizový plán boje s touto chorobou. V první etapě bude preventivně rozdán antivirový preparát na všem pracovníkům ve zdravotnictví. Jeho širokému uplatnění však brání složitá technologie výroby.

V Asii si ptačí chřipka vyžádala už tucet lidských obětí. Ve Vietnamu na ptačí chřipku zemřel již devátý pacient z celkem 11 potvrzených případů infekce, Thajsko má k dnešnímu dni tři potvrzené oběti. V současnosti je ještě jeden thajský chlapec infikovaný touto chorobou v nemocnici v kritickém stavu - lékaři mu dávají třicetiprocentní šanci na přežití.

Epidemie zasáhla deset asijských zemí, kromě Thajska a Vietnamu však nebyla zaznamenána u člověka, ale pouze u drůbeže. Kvůli prevenci postižené státy přistoupily k hromadnému vybíjení kuřat a dalších ptáků, za oběť už padlo 33 milionů kusů drůbeže.

Jak Radiožurnálu řekl Ivo Kocur ze Světové zdravotnické organizace v Ženevě, vědci se snaží zabránit vzniku epidemie. Na vývoji masově použitelné vakcíny proti ptačí chřipce se nyní pracuje a do půl roku by měla být a světě. "Pracuje se na očkovací látce, to ovšem bude vyžadovat určitou dobu a klinické testování. Určitá léčba této choroby je známa, takže to není onemocnění, které by bylo v zásadě neléčitelné," uvedl Kocur.

Světová zdravotnická organizace přesto varuje, že lidská forma ptačího viru může znamenat vážnou hrozbu v případě, že by se zmutovaný virus začal přenášet z člověka na člověka. "Pokud by se virus po přenosu na člověka měnil a mutoval na nějakou dosud zcela neznámou formu chřipkového viru, pak by to znamenalo vážný celosvětový problém," potvrzuje mluvčí Světové zdravotnické organizace Peter Cordingley.

Podle pražského hlavního hygienika Vladimíra Polaneckého zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se choroba mohla rozšířit i k nám. Přesto je ale Česká republika na takovou variantu připravena. "Ceská republika má připraven jako jedna z mála zemí rozšířené patnáctky národní pandemický plán, kde máme určitá opatření včetně opatření izolačních a podávání antivirotik," ujistil Polanecký.

Martin Hromádka, Denisa Novotná, Jan Čamek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme