Německo hlásí první podezření na výskyt ptačí chřipky u drůbeže

Německo je po Francii možná druhou zemí Evropské unie, kde se objevila ptačí chřipka u drůbeže. U sedmi uhynulých kachen na usedlosti v severním Bavorsku ukázal rychlotest přítomnost chřipkového viru. Další testy ukáží, jestli se skutečně jedná o nebezpečný kmen H5N1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobílá kachna | Foto: Jan Rosenauer

Kachní chov sice pocházel z Dolního Saska, tedy z druhého konce Německa, ale podle prvních zjištění se ptáci zřejmě nakazili až v Bavorsku.

Majitel farmy podle všeho ignoroval příslušné nařízení a kachny měly i po vypuknutí ptačí chřipky v zemi přístup k nedalekému jezírku.

"Farma se teď dezinfikuje. Prověřujeme také další zemědělské usedlosti v regionu, kam byla dodána káčátka z dolnosaského chovu", řekl novinářům bavorský ministr životního prostředí Werner Schnappauf.

Na postižené farmě byly v noci na dnešek preventivně vybity všechny kachny, husy a slepice. Celkem mělo jít až o 400 kusů. Na usedlost je zakázaný vstup, ale ochranné pásmo zatím nebylo vytyčeno. K tomu má dojít případně až poté, co bude nákaza Institutem Friedricha Loefflera definitivně potvrzena.

Minulý týden byla ptačí chřipka diagnostikována u divoké kachny v sousedním okrese Bamberg.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme