Německo je šokováno přiznáním Güntera Grasse

Spisovatel přiznal, že na sklonku války působil u zbraní SS. Nositel Nobelovy ceny za literaturu to řekl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Grass přitom dlouhá léta patřil k největším morálním autoritám v zemi a nejostřejším kritikům nacistické minulosti Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Günter Grass: Jako rak | Foto: atlantis.cz

Je pravděpodobné, že přiznání velmi poškodí Grassovo renomé. Dlouhá léta tvrdil, že se na konci války sice zapojil do bojů, ale jen jako pomocník u protiletadlové baterie.

"Až do konce, až do roku 45 jsem věřil v konečné vítězství Německa. To byla výzva, vnitřní střet, se kterými jsem se musel vyrovnat," připustil autor legendárního Plechového bubínku letos na jaře v rozhovoru pro ARD. Teď ale jeden z nejslavnějších žijících evropských spisovatelů přiznal, že byl tankovým střelcem u 10.pancéřové divize SS "Frundsberg."

Další detaily má nabídnout Grassova autobiografie, která vyjde příští měsíc. Právě prolomení 61 let trvajícího mlčení bylo jedním z důvodů pro její napsání. "Jednou už to muselo ven," řekl dlouholetý bojovník za svobodu a demokracii deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Je to špatná a hořká pointa Grassova příběhu, která z něj dělá součást naší historie, ale v úplně jiném duchu, než jsme si dosud mysleli," prohlásil vydavatel Frankfurter Allgemeine Frank Schirrmacher.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme