Německo je šokováno skandálem příslušníků afghánské mise

Šest bývalých a současných vojáků vyšetřuje německý Bundeswehr v souvislosti s údajným hanobením lidských ostatků v Afghánistánu. Skandál včera odstartoval deník Bild, který zveřejnil záběry vojáků, jak obscénně pózují s lidskou lebkou. Německo se obává, že by snímky mohly pro příslušníky afghánské mise znamenat hrozbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo šokovaly fotografie v deníku Bild | Zdroj: ČTK

Němečtí příslušníci mise ISAF na fotografiích, které zveřejnil deník Bild, pózovali v obscénních pozicích s lidskou lebkou. Tu měli podle nepotvrzených zpráv najít v masovém hrobě nedaleko Kábulu. U německé veřejnosti i politiků vyvolaly fotografie pobouření.

Někteří experti se obávají, aby skandál neměl na Německo stejný dopad, jako případ karikatur proroka Mohameda na Dánsko. Podle šéfa německé diplomacie Steinmeiera představuje chování několika jedinců urážku tisíců dalších vojáků Bundeswehru, kteří v zahraničních misích odvádějí vzornou práci. Kancléřka Angela Merkelová nazvala případ odporným, šokujícím a neomluvitelným.

V šoku jsou nejenom politikové, ale i německá veřejnost. I když deník Bild odmítá prozradit svůj informační zdroj, jen málokdo o pravosti záběrů pochybuje. Rozčarování je o to větší, že dosavadní renomé německých vojáků působících v Afghánistánu i dalších zahraničních misích bylo bez poskvrnky.

"Pokud se tento případ potvrdí a dále vyjasní, bude to pro dotyčné mít kromě kázeňských a disciplinárních, možná i trestněprávní důsledky. Kdo se takto chová, nemá v Bundeswehru žádné místo," prohlásil německý ministr obrany Franz Josef Jung. To už v podstatě platí, protože čtyři ze šesti vyšetřovaných mužů už německou armádu opustili. Ministr obrany Jung chce také prověřit metody výcviku vojáků, kteří mají namířeno do zahraničních misí.

Více než o nechutnosti samotného incidentu se v Německu bouřlivě diskutuje o tom, jaké důsledky to bude mít pro reputaci země a pro vojáky působící v Afghánistánu. "Taliban a Al-Káida teď budou říkat: Podívejte se, jak nevěřící, jak Němci zacházejí s našimi mrtvými. To pro naše vojáky znamená zvýšené riziko dalších útoků," varoval v televizi ZDF plukovník Bernhard Gertz ze Svazu německých ozbrojených sil, který se domnívá, že příčinou může být i to, že vojákům je nedostatečně zdůrazňována etická část jejich poslání.

Afghánská vláda se kvůli fotografiím obává protestů proti německým vojákům

Násilných protestů v souvislosti se skandálem kolem vojáků německého Bundeswehru se obává i sama afghánská vláda. Afghánský ministr hospodářství Amin Farhang serveru Spiegel-Online řekl, že "obrázky jeho zemi šokovaly a že morálně musí být čin jasně odsouzen." Podle ministra by radikálové mohli snímků využít k poštvání civilního obyvatelstva proti západním vojákům, obzvlášť pak Němcům. Ti se dosud v Afghánistánu těšili dobrému renomé.

Naopak generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer se nechal slyšet, že kauza sice může poškodit image německých ozbrojených sil, ale že by neměla zkomplikovat bezpečnostní situaci asi třech tisícovek příslušníků Bundeswehru v Afghánistánu.

Podle místopředsedy poslanecké frakce strany Zelených Hanse-Christiana Ströbeleho uvedený skandál bohužel nemusí být ojedinělý. Podle politika mohou na povrch vyplavat ještě další šokující záběry. Na těch mají být podle jeho informací také příslušníci elitního Komanda speciálních sil (KSK), kteří pod americkým velením působí v rámci operace Trvalá svoboda. Paradoxně právě včera kabinet Angely Merkelové misi tohoto komanda v Afghánistánu prodloužil.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme