Německo je země mnoha etnik, náboženství a kultur, myslí si exprezident Wulff

Německou politickou scénu i veřejnost rozděluje názor, jestli k jejich zemi patří islám. Diskusi loni rozvířila kancléřka Angela Merkelová svým souhlasným názorem. Ve skutečnosti ale pouze zopakovala to, co už pět let před ní pronesl tehdejší německý prezident Christian Wulff před tureckým parlamentem. A svůj názor prý ani pod vlivem takzvané migrační krize nezměnil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý prezident Christian Wulff u soudu v Hannoveru

Bývalý německý prezident Christian Wulff u soudu v Hannoveru | Zdroj: Reuters

„Když v naší zemi žijí tři miliony muslimů, tak tu žijí se svým náboženstvím, mešitami a imámy. Němci v minulosti učinili hořké zkušenosti a přeji si, abychom se ze svých dějin poučili. Měli bychom se zasadit o vzájemné soužití. To je můj jasný postoj,“ prohlásil Christian Wulff před šesti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němci už dlouho debatují o tom, jestli k jejich zemi patří islám. Co si myslí exprezident Christian Wulff, zjišťoval zpravodaj Pavel Polák

Na svém prohlášení by prý ani dnes nic neměnil. Jeho představa Německa zůstává stejná – země mnoha etnik, náboženství a kultur.

„V Německu může každý věřit v to, co chce, a nikdo nemá povinnost v něco věřit. Evropa je zmáčena krví, která se prolila ve válkách vedených ve jménu náboženství. Byl tu holokaust z nenávisti vůči židům. Proto dnes první, třetí a čtvrtý článek naší ústavy říká, že každý člověk má důstojnost, každý může vyznávat svobodně své náboženství a nikdo nesmí být kvůli tomu diskriminován. Takové Německo hájím. Kdo říká, že nechce islám v Německu, je v rozporu s naší ústavou,“ vysvětluje.

Že s tímto výkladem nesouhlasí zdaleka všichni Němci, je vidět na tom, jak v posledních měsících sílí protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). Podle ní je islám cizím tělesem v Německu a také ideologií neslučitelnou s ústavou.

"Příliš rychle se zapomíná na dobré příklady"

„Spousta zemí světa má obavy z globalizace, terorismu, válek, uprchlických vln, a proto se rozmáhá a roste nacionalismus a protekcionismus. Právě toto zažívá také Německo,“ myslí si exprezident.

Podle Christiana Wulffa čeká německou veřejnost důkladná diskuse o tom, jaké má Německo být. On sám očekává, že se lidé v této debatě ujistí v tom, že chtějí zemi s otevřenou společností.

Evropa je podle bývalého německého prezidenta v ohrožení ze strany Islámského státu. „Když ale budeme říkat, že za to můžou muslimové, je to krajně nebezpečné. Když se v muslimských rodinách bude mluvit o tom, že je tu ostatní nechtějí a že se nemůžou integrovat, vznikne tím jen živná půda pro džihádisty,“ upozorňuje.

Prý se dnes příliš rychle zapomíná na dobré příklady soužití a integrace. „Bez Jérôma Boatenga, Mesuta Özila a Sami Khediry bychom na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii pravděpodobně vypadli už ve skupině,“ dodává Wulff.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme