Německo vrátí Namibii 500 let starý kamenný kříž, který ze země odvezlo v 19. století

Německé historické muzeum v pátek oznámilo, že v srpnu vrátí Namibii kamenný kříž, který momentálně vystavuje. Němci ho z území, které se pozdějí stalo Namibií, odvezli na konci 19. století, kdy byla země na jihozápadě Afriky součástí německé koloniální říše. Země o návrácení 3,5metrového kříže požádala v roce 2017, informoval server BBC News.

Berlín / Windhoek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo na pobřeží Namibie, kde přistáli Portugalci | Foto: Pavel Špindler | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Kříž v Namibii původně zanechali Portugalci v roce 1486 a sloužil jako orientační bod. Od konce 19. století byla oblast součástí Německého císařství, jehož koloniální říše byla ve své době třetí největší na světě po britské a francouzské. Většina zámořského území Německa se nacházela právě na západě Afriky.

Německo v minulosti uvedlo, že chce vrátit historické památky a lidské pozůstatky do svých bývalých kolonií. Oznámení muzea je podle ministryně kultury Moniky Grüttersové důkaz, že země je „odhodlaná vyrovnat se svou koloniální minulostí“.

Podle velvyslance Namibie Andrease Guibeba navrácení kříže pomůže Namibii usmířit se s minulostí a s ponížením a nespravedlností, které koloniální éra zanechala, napsala BBC.

Místo portugalského přistání v Namibii, kde se kříž s portugalským erbem nacházel, se nazývá Křížový mys. Dnes tam kříže stojí dva. První je kopie, kterou tam Němci umístili ještě v 19. století. Druhý, údajně podobnější původnímu, byl vztyčen ve 20. století.

V posledních letech řada zemí oznámila evropským muzeím, že chce vrátit artefakty, které byly v minulosti z jejich území odvezeny, dodává BBC.

null

null

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme