Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tady stále je. Základní opatření musí přetrvat, řekla Merkelová

Německo je stále na počátku pandemie covidu-19 a lidé by proto neměli polevovat v bdělosti. Na tiskové konferenci po jednání s předsedy vlády východních spolkových zemí to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Základní opatření proti šíření koronaviru podle ní musí zůstat v platnosti.

Berlín (Aktualizováno: 21:43 27. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tu stále je,“ uvedla Angela Merkelová. | Foto: Michel Kappeler | Zdroj: Reuters

„Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tu stále je. Na bdělosti tak musíme spíše přidat než ubrat,“ uvedla Merkelová. Základní opatření proti přenosu koronaviru SARS-CoV-2, jako jsou hygiena rukou, zakrývání nosu a úst či bezpečné odstupy, budou podle předsedkyně německé vlády lidé dál muset dodržovat.

Podle Merkelové je sice šíření viru nyní pod kontrolou, může se jí ale snadno opět vymknout. Kancléřka připomněla, že v minulých dnech vyšlo najevo, že desítky lidí se koronavirem nakazily při bohoslužbě ve Frankfurtu nad Mohanem či v restauraci ve městě Leer v Dolním Sasku.

Text pokračuje pod online reportáží.

Spolková vláda situaci v Německu podle kancléřky sleduje, konkrétní kroky jsou ale v pravomoci jednotlivých spolkových zemí.

S ministerskými předsedy šesti zemí, které se po zániku Německé demokratické republiky staly v roce 1990 součástí Spolkové republiky, Merkelová ve středu jednala i o hospodářské pomoci odvětvím zasaženým pandemií. Východoněmecké země požadují, aby spolková vláda v připravovaném balíčku zohlednila specifické hospodářské a sociální podmínky na východě Německa.

Nejvíce případů v Bavorsku

Německo za uplynulý den zaznamenalo 362 nových případů nákazy, dalších 47 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Denní bilance zemřelých se v porovnání s předchozím dnem drží na zhruba stejné hodnotě, infikovaných je méně. Nejhůře zasaženou spolkovou zemí je i nadále s Českem sousedící Bavorsko.

Pokles o 10 procent. Budoucnost německé ekonomiky vidí průmyslová komora pesimističtěji než vláda

Číst článek

Tisíce potvrzených případů nákazy koronavirem a stovky až tisíce dalších mrtvých s nemocí covid-19 ohlásily ve středu Spojené státy, Brazílie, Rusko, Mexiko či Peru.

Ve Spojených státech, které jsou co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí světa, od propuknutí pandemie zemřelo 98 875 lidí z celkového počtu bezmála 1,7 milionu nakažených. Křivky údajů ale klesají, USA třetí den za sebou registrují méně než 700 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19.

zit, onz, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme