Virus učinil z normálního chování riziko, řekla Merkelová v poselství k roku 2021. Nechá se očkovat

Pandemie nemoci covid-19 se stala politickým, sociálním i ekonomickým úkolem století. Ve čtvrtečním poselství k nadcházejícímu roku 2021, které v předstihu zveřejnila média, to říká německá kancléřka Angela Merkelová. Varuje sice, že zima bude těžká, zároveň ale ujišťuje, že Německo se může spolehnout nejen na vakcínu, ale i na sebe samotné.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: Reuters

S novoročním projevem před Němce předstupuje Merkelová pravděpodobně naposledy, neboť v září Německo čekají parlamentní volby, ve kterých se po 16 letech v čele vlády již o úřad kancléřky nebude ucházet.

Německo pro očkování využije stovky středisek i mobilní týmy. Přednost mají zdravotníci a senioři

Číst článek

„Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že nikdy za posledních 15 let jsme starý rok nevnímali tak těžce a nikdy jsme přes všechny obavy a skepsi nevyhlíželi nový rok s takovou nadějí,“ říká Merkelová. „Víme, čím se můžeme viru postavit. Vedle očkování máme účinný prostředek ve svých rukách, když bude každý z nás dodržovat pravidla. My všichni společně,“ uvádí.

S vakcinací Německo začalo krátce po Vánocích, ale potrvá několik měsíců, než proočkovanost populace dosáhne 60 či 70 procent. Tato hranice je považována za nezbytnou k dosažení kolektivní imunity. „I já se nechám očkovat, až na mě přijde řada,“ říká Merkelová.

Končící rok 2020 označuje za podivný, neboť všechny představy a plány ochromil koronavirus. Ten podle ní navíc zasáhl samotnou podstatu lidského chování, tedy touhu po kontaktu, objetí, rozhovoru či oslavách. „Virus učinil z normálního chování riziko a ze zcela neobvyklých ochranných opatření běžnou věc,“ říká.

Kritika ‚spikleneckých teorií‘

Kancléřka poukazuje na to, že letošní rok pandemie byl i rokem učení, neboť na koronavirus bylo nutné reagovat, i když se o něm ještě nic určitého nevědělo. „Museli jsme činit rozhodnutí, o kterých jsme nejprve mohli jen doufat, že se ukážou jako správná,“ říká.

Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru. Pětina to odmítá

Číst článek

Pandemii považuje Merkelová za historickou krizi. „Koronavirová pandemie byla a je politickým, sociálním a ekonomickým úkolem století,“ říká. Dodává, že si je dobře vědoma, jakou to vyžaduje důvěru a trpělivost. „A za to vám z celého srdce děkuji,“ uvádí.

V projevu kancléřka ostře kritizuje zastánce spikleneckých teorií. Podle Merkelové nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým. Ujišťuje, že ona sama na mrtvé a jejich příbuzné pamatuje. „Obzvláště pak dnes večer,“ dodává.

Nezbytnost spolupráce

Ve svém poselství oceňuje práci zdravotníků a pečovatelů, ale také zaměstnanců supermarketů, zásobování, pracovníků hromadné dopravy, policistů či učitelů. Děkuje rovněž každému, kdo zodpovědně nosí roušky a dodržuje odstup.

Vytoužené světlo na konci tunelu vidíme stále jasněji, řekl německý prezident. Naději vidí v očkování

Číst článek

Merkelová v závěru připomíná, že to bylo Německo, které první přišlo se spolehlivým testem na určení koronavirové nákazy, a že to byla německá firma BioNTech, která vyvinula vakcínu proti koronaviru.

Látka BioNTechu připravená spolu s americkou firmou Pfizer se v mnoha zemích včetně Evropy či USA stala první schválenou vakcínou. Kancléřka zároveň zdůraznila, že tyto úspěchy jen potvrzují nezbytnost evropské a mezinárodní spolupráce. Německou společnost BioNTech totiž založili manželé tureckého původu, ve firmě navíc pracují příslušníci šesti desítek národů.

Německo v září čekají parlamentní volby, ve kterých se již Merkelová nebude ucházet o úřad kancléřky. Je tedy pravděpodobné, že s dalším novoročním poselstvím se na Němce obrátí již nový kancléř.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme