Německá armáda zahájila reformu elitního komanda KSK, chce rozbít neonacistickou buňku

Na 50 tisíc nábojů a skoro padesát kilogramů výbušnin. U elitního komanda německé armády jsou buď špatně vedené výkazy, anebo je munice rozkradená, informuje deník Spiegel. V jednotce KSK navíc bují pravicový extremismus a velitelé kvůli tomu už od 1. srpna rozpustili celou jednu rotu.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí vojáci (ilustrační foto)

Němečtí vojáci (ilustrační foto) | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Vojenská kontrarozvědka si u KSK všímá opravdu znepokojivého vývoje. Slouží tam necelých patnáct set vojáků, přinejmenším desítky z nich ale zaujaly krajně pravicové postoje. První skandál přišel v roce 2017, kdy mužstvo uspořádalo rozlučkový večírek s odcházejícím velitelem.

Synagoga v Halle má nové dveře. Do původních střílel extremista, aby se dostal dovnitř, ale odolaly

Číst článek

Vedle pouštění extremistických písní na něm napodobovali nacistický pozdrav. A podobných problémů pak už jen přibývalo. Policie v Sasku letos na jaře prohledala domov jednoho elitního vojáka a na jeho zahradě našla zakopané zbraně a výbušniny.

Muž podle tajných služeb tíhl k ultrapravicovým postojům a vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, na co chtěl zbraně použít. Velení komanda vedle toho prověřuje sklady, kde podle výkazů chybí obrovské množství munice.

Problémová rota zanikla

Rota, ve které většina problémových vojáků sloužila, k začátku srpna zanikla. Komando by se teď mělo víc začlenit do Bundeswehru. Doteď platí, že jeho členové žijí v izolaci od zbytku armády.

Spojené státy stáhnou z Německa 12 tisíc vojáků, oznámil Esper. Polovina z nich má zůstat v Evropě

Číst článek

Sami si nakupují techniku, žijí v oddělených ubikacích a mají taky sbor vlastních instruktorů. Příslušníky dalších jednotek skoro vůbec nevídají. Členové KSK si tak podle magazínu Spiegel vytvořili vlastní svět, ve kterém sdílí určité hodnoty a taky určitou rozmrzelost vůči politice.

Spiegel dodává, že za tenhle problém nese částečně odpovědnost i vláda. Vojáci z KSK jsou špičkoví profesionálové, kteří ale nedostali moc možností zasáhnout. Za mise v Afghánistánu se hned několikrát stalo, že Berlín jejich akci na poslední chvíli odvolal.

Podle německého ministerstva obrany je situace v každém případě neúnosná, a vojáci dostali ultimátum. Do konce října musí ukázat, že se KSK poučilo z chyb a dokáže očistit své jméno. Jinak se celé komando zruší a jeho úkoly převezme jiná jednotka.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme