Stávka německých bezpečnostních pracovníků ochromí tři letiště. Zrušeny byly i lety do Prahy

Na letištích v Düsseldorfu, Stuttgartu a Kolíně nad Rýnem/Bonnu se ve čtvrtek koná celodenní výstražná stávka bezpečnostních pracovníků za vyšší mzdy, kvůli níž budou zrušeny stovky letů. Protest se dotkne i některých spojů s Českem.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letištích v Düsseldorfu, Stuttgartu a Kolíně nad Rýnem/Bonnu se ve čtvrtek uskuteční celodenní výstražná stávka bezpečnostních pracovníků za vyšší mzdy | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Jednodenní stávka se dotkne více než 100 tisíc cestujících. Letiště je vyzývají, aby před odletem přišli s dostatečně velkým časovým předstihem. Některé lety jsou úplně zrušené, třeba dva spoje do Prahy. Jedná se o ranní z Düsseldorfu, který měl do Prahy odletět v 7.00, nebo o let z Kolína nad Rýnem/Bonnu, který měl do české metropole odstartovat v 12.20.

Berlínská letiště zrušila kvůli stávce desítky letů, bezpečnostní pracovníci požadují vyšší mzdy

Číst článek

„Německý svaz letišť kritizuje stávku jako nezodpovědnou a bezohlednou. Odbory požadují pro zaměstnance, kteří kontrolují cestující, zavazadla a zboží, zvýšení hodinové mzdy na 20 eur, v přepočtu tedy na více než 500 korun,“ říká z Berlína zpravodaj Radiožurnálu Pavel Polák.

Stávky už v Berlíně

V Düsseldorfu ve čtvrtek podle agentury DPA odpadne 350 odletů a příletů ze zhruba 570 plánovaných, ve Stuttgartu 125 z 270. Také letiště Kolín nad Rýnem/Bonn počítá podle svého webu s rušením letů, a to v řádu mnoha desítek spojů.

„Kvůli zvýšení mzdy už stávkovali pracovníci na dvou berlínských letištích v pondělí. Ale protože prý německá letiště od té doby žádný návrh nepředložila, rozhodly se odbory pro stávku další. A jsou připravené stávkovat dál, i na ostatních německých letištích,“ dodává Polák

Všechna tři letiště pasažérům doporučují, aby si zkontrolovali, jestli jejich stroj skutečně odstartuje. Výstražná stávka navazuje na obdobný protest z pondělka, kdy bezpečnostní personál na čtyři hodiny přerušil práci na dvojici berlínských letišť. Zrušeno kvůli tomu bylo kolem 35 letů. Čtvrteční akce tak svým rozsahem bude výrazně větší.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme