Německo má ode dneška nového prezidenta

Německo má nového prezidenta. Jednašedesátiletý Horst Köhler se dnes ujal své funkce složením prezidentské přísahy na slavnostním zasedání obou komor německého parlamentu. ve funkci vystřídal sociálního demokrata Johannese Raua. Prezident s ekonomickou minulostí už dal najevo, že se chce stát prezidentem všech a povzbudit Němce, aby ze strachu o vlastní životní úroveň neodmítali vládní reformy sociálního státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: berlinerfernsehturm.de

Horst Köhler chce být silným prezidentem, který Německu přinese nové ideje. Odborníci oceňují jeho pragmatické zaměření jako bývalého výkonného ředitele MMF. Jeho odpůrci naopak varují před pragmatismem a globalizací, kterou v této fci prosazoval. Manželka nastupující hlavy státu ovšem tvrdí, že Hort Köhler bude dobrým prezidentem, protože umí naslouchat obyčejným lidem. V německé politické hře je volba pravicového prezidenta otevřenou šancí pro volbu historicky první kancléřsky, Angely Merkelové v případě vítězství její pravicové Unie, zřejmě za 2 roky.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme