Německo mění ministra obrany

Německý ministr obrany Rudolf Scharping byl odvolán. Dva měsíce před volbami se tak doplatil na podezření z účasti na pochybných obchodech. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl kancléř Gerhard Schröder. Ve funkci Scharpinga vystřídá šéf parlamentního klubu sociálních demokratů Peter Struck.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Scharping | Foto: ČTK/EPA

Kancléř Gerhard Schröder požádal prezidenta Raua o odvolání ministra obrany Rudolfa Scharpinga poté, co tisk odhalil, že přijal více než 70 tisíc eur za přednášky a propagaci v době, kdy vykonával vládní funkci. Opozice okamžitou reakci kancléře Schrödera přivítala. Pokud ovšem nynější koalice v zářijových volbách nevyhraje, nestačí nový ministr ani vyměnit jmenovky na dveřích kanceláře.

Scharping téměř padl už vloni v září, kdy se provalilo, že létal za svou milenkou služebním vojenským letounem. Skandály opředenému ministrovi tehdy paradoxně zachránili křeslo teroristické útoky na Spojené státy. Scharping byl jedním z nejméně oblíbených členů spolkové vlády. Novináři ho neměli rádi pro jeho aroganci, u veřejnosti zase ztratil důvěru, když nechal zveřejnit intimní fotografie se svou milenkou v době, kdy ještě nebyl rozveden.

Peter Struck | Foto: ČTK/AP

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme