Prodej modelů šibenice pro Merkelovou a Gabriela zakázal v Německu soud. Poprvé se objevila v roce 2015

V Německu není možné prodávat modely šibenic určených pro kancléřku Angelu Merkelovou (CDU), rozhodl v pátek zemský soud v Hamburku. Dvaačtyřicetiletý muž ze Saska, který zmenšené šibenice nabízel na internetu, tak ve své činnosti nemůže pokračovat.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maketa šibenice se jménem německé kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela na demonstraci hnutí Pegida v Drážďanech

Maketa šibenice se jménem německé kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela na demonstraci hnutí Pegida v Drážďanech | Zdroj: Reuters

Velká šibenice s dvojicí oprátek, které byly „rezervované“ pro Merkelovou a tehdejšího šéfa sociální demokracie Sigmara Gabriela, se zřejmě poprvé objevila v roce 2015 na demonstraci protiimigračního hnutí Pegida v Drážďanech. Šibenici posléze její autor ze saské obce Niederdorf, která leží nedaleko českých hranic, začal prodávat ve zmenšené verzi za 15 eur (385 korun).

Další porážka pro Merkelovou. Šéfem frakce se nestal její spojenec Kauder, ale Brinkhaus

Číst článek

Státní zastupitelství sice případ prošetřovalo, neshledalo ale porušení trestního zákoníku. S tím se však nesmířil Gabriel, který na muže podal žalobu u civilního soudu.

Obyvatel Saska se bránil tvrzením, že miniatury šibenic představují vyhrocenou, ale oprávněnou kritiku uprchlické politiky německé vlády. Soud v Hamburku to tak ale neviděl.

Už loni předběžným opatřením prodej šibenic pozastavil, a nyní ho verdiktem zakázal zcela. Konstatoval totiž, že šibenice porušují osobnostní práva Gabriela a navíc ho ponižují nápisem „zrádce národa“, kterým autor narážel na nacistickou dobu, kdy se tento výraz často používal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme