S udělováním azylu uprchlíkům se v Německu podvádělo, pracovníky imigračního úřadu vyšetřuje policie

Přes tisíc uprchlíků dostalo v Německu azyl neoprávněně. Jejich azylová řízení byla zmanipulovaná. Případem se zabývá policie, která vyšetřuje několik zaměstnanců spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Aféra navíc začíná sahat do nejvyšších politických pater.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo německého úřadu pro migraci a uprchlíky | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Bez prověřování dostalo azyl nejméně 1200 žadatelů. Rovnou. A to v detašovaném pracovišti v Brémách. Imigrační úřad má po Německu kolem sedmdesáti takových zastoupení, aféra se týká jen toho brémského.

„Formálně nebyly Brémy vůbec za tyto žádosti o azyl zodpovědné. V jednotlivých řízeních pak docházelo k dalšímu porušování předpisů tak, že ve výsledku bylo o azylu rozhodnuto pozitivně,“ říká Claudia Kücková ze státního zastupitelství v Brémách, které případ vyšetřuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes tisíc uprchlíků dostalo v Německu azyl neoprávněně

Imigrační úřad, který má hlavní sídlo v Norimberku, je stále zahlcený nevyřízenými žádostmi o azyl. Brémská aféra je další nepříjemnou zprávou. Podle nové šéfky úřadu Jutty Cordtové se úřad snaží případ objasnit. „Nechali jsme sporné případy přezkoumat vnitřním auditem. Podali jsme trestní oznámení. A zodpovědnou pracovnici jsme postavili mimo službu,“ říká.

Hlavní podezřelou je vedoucí brémské pobočky. Co bylo jejím motivem, se zatím neví. Případem se zabývá i Bundestag. Ve spolkovém úřadu pro migraci a uprchlíky vládne podle šéfa liberální FDP Christiana Lindnera chaos.

Ministr vnitra Horst Seehofer, pod kterého úřad spadá, je prý krůček od vyšetřovací komise Bundestagu - varoval Lindner.

Nejen FDP, ale i protiimigrační Alternativa pro Německo chce, aby taková komise vznikla. A nezabývala se jen skandálem úřadu, ale celou uprchlickou politikou kancléřky Angely Merkelové. To je scénář, kterému chce její křesťansko-demokratická CDU zabránit. Migrační krize kancléřce i její straně v minulých letech uškodila.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme