Německo se chystá přijmout 1500 migrantů z řeckých ostrovů. Dohodli se na tom Merkelová a Seehofer

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dohodli na plánu přijmout dalších zhruba 1500 uprchlíků z řeckých ostrovů. Informovala o tom v úterý agentura DPA, podle níž má jít o rodiny s dětmi.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos zachvátil požár

Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos zachvátil požár | Foto: Elias Marcou | Zdroj: Reuters

Němečtí politici v posledních dnech jednají o přijetí většího množství migrantů v souvislosti s požárem, který minulý týden zničil uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. O přístřeší tam přišlo více než 12 000 lidí.

Na ostrově Lesbos začalo stěhování migrantů z táboru Moria. Přesun zpomaluje testování na covid-19

Číst článek

Seehofer už minulý týden řekl, že Německo „v prvním kroku“ přijme 100 až 150 nezletilých uprchlíků z Morie. O čtyři stovky nezletilých migrantů se podle něj hodlá podělit nejméně deset evropských zemí.

Podle DPA by mělo Německo přijmout rodiče a děti, kterým už bylo v Řecku přiznáno právo na ochranu. Návrh už byl podle informací německé tiskové agentury projednán s řeckou vládou.

Na přijetí nejen nezletilých sirotků z Lesbu naléhají kromě politiků z konzervativního bloku CDU/CSU také koaliční sociální demokraté (SPD), Zelení a Levice a mnohé německé obce.

Návrh Merkelové (CDU) a Seehofera (CSU) bude ještě vyžadovat souhlas SPD. Ta přitom ústy své spolupředsedkyně Saskie Eskenové požadovala, aby Německo přijalo několik tisícovek uprchlíků z Řecka.

Nezletilé migranty z řeckého tábora Moria si rozdělí deset zemí Evropské unie

Číst článek

Řecké úřady se domnívají, že tábor Moria, který už léta trpí beznadějnou přeplněností, zapálili sami migranti. Situace tam eskalovala poté, co se mezi nimi objevil koronavirus.

Německá vláda nyní chce na Lesbos podle DPA vyslat delegaci, která má zjistit, kdo nejnaléhavěji potřebuje pomoc. Cílem je použít při výběru „objektivní kritéria“, aby „nevznikaly žádné nekontrolované následky“, zaznělo podle DPA z německého ministerstva vnitra.

Samotné řecké úřady oficiálně ostatní země nežádaly, aby přijaly další migranty kromě 400 nezletilců bez dospělého doprovodu. Na Lesbu se mezitím začalo s výstavbou stanového tábora pro migranty, kteří přišli o střechu nad hlavou. Mnozí se ale obávají, že v táboře budou zavřeni, a další doufají v přesídlení na řeckou pevninu nebo do jiné evropské země, poznamenala DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme