Německo zavírá oči před pravicovým terorismem, napsal ministr zahraničí. Varoval před následky

Německo má podle ministra zahraničí Heika Maase problém s pravicovým terorismem, který v posledních letech přehlíželo. V úvodníku, který napsal pro sobotní vydání nejčtenějšího deníku Bild, reaguje nejen na vraždu vysoce postaveného politika ze spolkové země Hesenska, z níž je podezřelý pravicový extremista. Kancléřka Angela Merkelová slíbila, že úřady budou proti neonacistům se sklony k násilí bojovat „bez jakýchkoliv tabu“.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 16:00 22. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Demokracie umírá kvůli lhostejnosti,“ varuje německý ministr zahraničí Maas. | Zdroj: Reuters

„Osmdesát let od začátku druhé světové války se politici znovu stali oběťmi pravicových extremistů. Kvůli svému přesvědčení. Kvůli tomu, co pro zemi dělají,“ napsal šéf německé diplomacie ze sociální demokracie, která vládne s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové.

‚Budíček pro Německo.‘ Neonacistu podezřelého z vraždy politika Lübckeho měly léta v hledáčku tajné služby

Číst článek

„Demokracie umírá kvůli lhostejnosti,“ varuje Maas.

Tvrdí, že Německo dlouho před pravicovým extremismem zavíralo oči. Dělo se to i přes sérii vražd, jež měla v minulém desetiletí na svědomí skupina Nacionálněsocialistické podzemí, nebo navzdory tomu, že se cílem atentátu stala primátorka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová a starosta západoněmecké obce Altena Andreas Hollstein.

V obou případech byl důvodem útoku nesouhlas s otevřeným přístupem těchto politiků vůči migrantům. Po vraždě hesenského politika Waltera Lübckeho, který byl rovněž považovaný za vstřícného vůči migrantům, dostala Rekerová i jiní politici výhrůžky smrtí.

,Čtvrtek pro demokracii‘

„Německo má problém s terorismem,“ varuje Maas s tím, že přehlížet ho může mít smrtelné následky. „Musíme pravicový terorismus jako takový konečně nazvat,“ vyzývá Maas.

Příliš často se v případech o útocích pravicových radikálů mluví jako o „ojedinělých případech“ nebo o „jednání v amoku“, tvrdí Maas. „Terorismus je terorismus a na tom se nedá nic relativizovat,“ uvedl.

Německá SPD zůstane ve vládě kancléřky Merkelové, stranu přechodně povede trojice lídrů

Číst článek

Němci by podle něho měli ukázat, že jsou více než pravicoví radikálové, antisemité nebo ti, kteří ostatní rozdělují. „Možná naše země potřebuje nejen (proekologické) ,Pátky pro budoucnost‘, které mobilizovaly tolik lidí, ale i čtvrtek pro demokracii,“ uvádí německý ministr zahraničí.

K vraždě Waltera Lübckeho, který stál v čele regionální správy v severní části Hesenska, Merkelová řekla, že je to „nejen strašný čin, ale i velká výzva, abychom se na všech úrovních ještě jednou snažili zjistit, kde se objevují pravicově-extremistické tendence a agitace“.

Policie před týdnem zadržela 45letého Stephana E., člena krajně pravicové scény, který je podezřelý, že Lübckeho 2. června zastřelil na terase jeho domu nedaleko Kasselu.

V tomto severohesenském městě v sobotu přišlo asi 1 200 lidí na demonstraci proti pravicovému extremismu a násilí. „Už zase je to Kassel,“ zní motto shromáždění. Jde o narážku na to, že zde Nacionálněsocialistické podzemí v roce 2006 zavraždilo Halita Yozgata, který se stal devátou a poslední obětí vražedné série, již měla na svědomí tato neonacistická teroristická skupina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme