V Německu soudí 94letého nacistického dozorce z koncentračního tábora. Stanul před soudem pro mladistvé

Před zemským soudem v Münsteru na západě Německa začal v úterý soud se čtyřiadevadesátiletým mužem, který čelí obžalobě z napomáhání ke smrti stovek lidí v nacistickém koncentračním táboře Stutthof. V táboře, který leží v dnešním Polsku nedaleko Gdaňsku, sloužil Johann R. jako dozorce SS. Souzen je trochu paradoxně před soudem pro mladistvé, protože mu v době, kdy k činům došlo, ještě nebylo 21 let.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johann R. (uprostřed) jako dozorce SS sloužil za druhé světové války v koncentračním táboře. Nyní stanul před soudem pro mladistvé. | Foto: Guido Kirchner | Zdroj: Reuters

Státní zastupitelství v Dortmundu klade muži, který v táboře jako dozorce působil od června 1942 do září 1944, za vinu několik konkrétních případů, k nimž měl svou činností napomáhat.

Největší útěk z koncentračního tábora za druhé světové války. Před 75 lety uprchla polovina lidí ze Sobiboru

Číst článek

Jde například o vraždu více než stovky polských vězňů a nejméně 77 sovětských válečných zajatců v plynové komoře v létě 1944. Od srpna do konce roku 1944 zase příslušníci SS v táboře zabili neznámý počet - nejspíš ale několik stovek - Židů.

Mezi případy, za které Johann R. podle státního zastupitelství nese spoluzodpovědnost, patří také zabití více než 140 vězňů, včetně dětí, kterým doktoři SS přímo do srdce vpíchli injekci benzinu a fenolu. V zimě 1943/44 zase dozorci nechali záměrně umrznout neznámý počet vězňů. Celkem ve Stutthofu zemřelo nejméně 27 000 lidí.

Bývalý dozorce v koncentračním táboře zůstane bez trestu, potvrdila německá prokuratura

Číst článek

Johann R., který se narodil v Rumunsku, podle obžaloby věděl o všech vražedných metodách a muselo mu být jasné, že je možné takovýmto způsobem a tak pravidelně zabíjet, jen pokud budou oběti hlídány pomocníky, jako byl on. Svou činností dozorce tak obžalovaný podle státního zastupitelství vědomě podporoval zabití stovek lidí.

Po válce Johann R., který tvrdí, že o zabíjení nevěděl, vystudoval krajinnou architekturu a pracoval jako úředník v největší spolkové zemi v Severním Porýní-Vestfálsku.

Johann R. měl být původně souzen spolu s dalším dozorcem ze Stutthofu. U druhého muže ale není jisté, že je schopný se řízení účastnit, proto byly procesy rozděleny. Soud se čtyřiadevadesátiletým bývalým dozorcem, při němž se každý ze zatím naplánovaných 13 jednacích dní bude jednat maximálně dvě hodiny, je kvůli věku tehdejších pachatelů zřejmě jedním z posledních podobných soudů v Německu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme