Průzkum: čtyři z deseti Němců si přejí, aby ze země odešli američtí vojáci

Průzkum, který provedla mezinárodní společnost pro výzkum trhu YouGov na objednávku německé tiskové agentury DPA ukázal, že každý druhý Němec si přeje, aby Německo opustili američtí vojáci. Informuje o tom německá verze serveru Local.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Průzkum byl zveřejněn tuto středu. Výsledky ukazují, že 42 % Němců by bylo rádo, kdyby Spojené státy stáhly z Německa svou armádu. Názor, že by američtí vojáci měli zůstat, vyjádřilo 37 % respondentů, 21 % neodpovědělo vůbec.

Ukončit přítomnost americké armády v Německu si přáli zvláště voliči levicové strany Die Linke a protievropské pravicové Alternativy pro Německo. V případě voličů Die Linke to bylo 67 % odpovídajících, mezi voliči AfD si odchod Američanů přeje 55 %.

Na druhou stranu tento požadavek v průzkumu podpořilo jen 35 % voličů křesťanských demokratů - CDU, strany německé kancléřky Angely Merkelové.

Garance bezpečí

Americké jednotky garantovaly bezpečnost Západního Německa za studené války, v posledních letech ale počet amerických vojáků v zemi výrazně poklesl. I tak v Německu pobývá největší kontingent amerických vojáků na světě mimo Japonska.

Na konci června se v deníku Washington Post objevila zpráva, že USA zvažují omezit počet svých vojáků v Německu proto, že Američany dráždí nízké výdaje Německa na obranu. Článek naznačuje, že Bílý dům zvažuje možnost přesunu všech nebo části vojáků z Německa do Polska.

Bílý dům a americké ministerstvo obrany tyto informace označily za nepravdivé, končí zpráva německé verze serveru Local.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme