Německo nemusí platit individuální odškodnění obětem nacismu

Italské soudy nemohou odsoudit Německo k náhradě škody individuálním obětem nacismu. Rozhodl o tom dnes Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Tímto precedentním rozsudkem vyvrcholil několik let trvající spor mezi Itálií a Německem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: FBI

Zárodkem dlouholetého sporu se stalo rozhodnutí Nejvyššího italského soudu, který přiznal devíti rodinám obětí masakru z roku 1944 v obci Civitella v Toskánsku individuální odškodění ze strany Německa.

Německo v obavách před vlnou soudních sporů zažalovalo Itálii u Mezinárodního soudu. Hájilo se tím, že Itálii už na základě dohody o reparacích z roku 1961 za nacistické zločiny zaplatilo 40 milionů marek a že jednání o kompenzacích se mohou vést pouze mezi státy a že civilní soudy nemohou vůči jiné zemi vznášet nároky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berlínský spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka mluví o debatě v Německu o odškodňování obětí nacismu v zahraničí ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Procesu v Haagu se účastnili i zástupci Řecka, protože k italským žalobám se připojili potomci řeckých obětí masakrů, které spáchaly jednotky SS.

Soud v Haagu dal Německu za pravdu. Amnesty International rozhodnutí odsoudila jako krok zpátky. Mnozí pozůstalí po obětech nacismu se dodnes žádného odškodnění nedočkali.

„V Německu existuje všeobecná snaha odškodňovat na základě etického principu. Ten etický princip vedl k tomu, že například německá vláda před deseti lety vyzvala německý průmysl k tomu, aby pro odškodňování vytvořil fond. Byl to fond několika miliard. Z toho fondu se dodnes platí ještě nějaké věci. Došlo k odškodňování mimo jiné i českých, polských a jiných obětí,“ řekl berlínský spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.

Klára Stejskalová, Martina Mašková, Jaroslav Šonka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme