Německá policie vypátrala autora neonacistických mailů. Institucím vyhrožoval bombovými útoky

Německá policie vypátrala muže, který je podezřelý, že politikům, známým osobnostem, úřadům nebo letištím po celé zemi posílal výhružné e-maily, v nichž často za použití slovníku pravicových extremistů hrozil bombovým útokem. Berlínská policie o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, virus (ilustrační foto)

Počítač, virus (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V bytě podezřelého v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku policisté ve čtvrtek odpoledne zajistili materiál, z něhož by podle nich mělo být možné zjistit, jestli muž skutečně stojí za více než 200 výhružných e-mailů.

Protiimigrační Alternativa pro Německo žaluje tajnou službu, která ji prověřuje kvůli extremismu

Číst článek

Zprávy byly podle dřívějších informací odesílané z takzvaného darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu. Dotčeným přicházely od odesílatelů, kteří se nazývali třeba „Nacionálněsocialistická ofenziva“, „Wehrmacht“ nebo „NSU 2.0“ v narážce na neonacistickou teroristickou skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Podobná oslovení

I když byly e-maily posílány z různých adres, vykazovaly podle vyšetřovatelů podobnosti, pokud jde o slovní zásobu nebo způsob oslovení adresátů. Že za sérií výhrůžek může být jeden pachatel nebo jedna skupina, naznačovala i zpráva, kterou dostala poslankyně Levice Martina Rennerová. Odesílatel s názvem Nacionálněsocialistická ofenziva v ní tvrdil, že podobných výhrůžek rozeslal již celou řadu.

Němečtí neonacisté trénují pouliční boj a chystají se na ‚Den D‘. Akcí se účastní i Češi

Číst článek

Výhrůžky v minulosti přišly také Ústřední židovské radě, několika soudům, letišti v Hamburku nebo známé zpěvačce Helene Fischerové, která se po loňských výtržnostech v Chemnitzu veřejně postavila proti xenofobii.

Ve zprávě určené poslankyni Rennerové také stálo, že do budoucna nezůstane jen u hrozeb. Odesílatel se podle e-mailu chystal rozesílat bomby v dopisech a „popravovat lidi na ulici“. Tvrdil, že má útočné zbraně a biologické bojové látky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme