Německá policie vypátrala autora neonacistických mailů. Institucím vyhrožoval bombovými útoky

Německá policie vypátrala muže, který je podezřelý, že politikům, známým osobnostem, úřadům nebo letištím po celé zemi posílal výhružné e-maily, v nichž často za použití slovníku pravicových extremistů hrozil bombovým útokem. Berlínská policie o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, virus (ilustrační foto)

Počítač, virus (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V bytě podezřelého v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku policisté ve čtvrtek odpoledne zajistili materiál, z něhož by podle nich mělo být možné zjistit, jestli muž skutečně stojí za více než 200 výhružných e-mailů.

Protiimigrační Alternativa pro Německo žaluje tajnou službu, která ji prověřuje kvůli extremismu

Číst článek

Zprávy byly podle dřívějších informací odesílané z takzvaného darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu. Dotčeným přicházely od odesílatelů, kteří se nazývali třeba „Nacionálněsocialistická ofenziva“, „Wehrmacht“ nebo „NSU 2.0“ v narážce na neonacistickou teroristickou skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Podobná oslovení

I když byly e-maily posílány z různých adres, vykazovaly podle vyšetřovatelů podobnosti, pokud jde o slovní zásobu nebo způsob oslovení adresátů. Že za sérií výhrůžek může být jeden pachatel nebo jedna skupina, naznačovala i zpráva, kterou dostala poslankyně Levice Martina Rennerová. Odesílatel s názvem Nacionálněsocialistická ofenziva v ní tvrdil, že podobných výhrůžek rozeslal již celou řadu.

Němečtí neonacisté trénují pouliční boj a chystají se na ‚Den D‘. Akcí se účastní i Češi

Číst článek

Výhrůžky v minulosti přišly také Ústřední židovské radě, několika soudům, letišti v Hamburku nebo známé zpěvačce Helene Fischerové, která se po loňských výtržnostech v Chemnitzu veřejně postavila proti xenofobii.

Ve zprávě určené poslankyni Rennerové také stálo, že do budoucna nezůstane jen u hrozeb. Odesílatel se podle e-mailu chystal rozesílat bomby v dopisech a „popravovat lidi na ulici“. Tvrdil, že má útočné zbraně a biologické bojové látky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme