Němečtí celníci hlásí změnu. Pervitin do země už nemíří z Česka, nově pochází většina z Nizozemska

Pervitin se do Německa už z větší části pašuje z Nizozemska. Naznačují to statistiky o záchytech drogy celními kriminalisty v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. V uplynulých deseti letech se stimulant, nazývaný v Německu crystal meth, do země pašoval zejména z České republiky, zdůraznila podle agentury DPA v pondělí mluvčí celního vyšetřovacího úřadu v Essenu Heike Sennewaldová.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většinu pervitinu pašují kurýři, menší množství putuje také s využitím pošty (ilustrační foto) | Zdroj: Policie ČR

V minulém roce zachytili porýnští kriminalisté zhruba 100 kilogramů syntetické drogy, což je výrazně více než v roce předchozím. Sedmadevadesát kilogramů, tedy zhruba dvě třetiny celkového množství odhaleného v Německu, našly úřady u kurýrů, kteří zjevně přijížděli z Nizozemska. Je to více než šestinásobek oproti roku 2018, informoval úřad v Essenu.

Za pálení vlajky Evropské unie až tři roky vězení. Německo schválilo ochranu cizích státních symbolů

Číst článek

„Statistická čísla naznačují, že pašování crystal methu na západní hranici s Nizozemskem nesmírně nabylo na významu,“ konstatoval úřad.

Pašeráci podle něj přijíždějí z Nizozemska do Německa po dálnicích. Velká část odhalených drog však byla určena zemím na východě Evropy, tvrdí němečtí celníci. Menší množství drogy se pašuje také s využitím pošty. Takto zachycené zásilky však měly původ v jiných zemích než v Nizozemsku.

„Čísla ukazují na přesun výroby do Nizozemska,“ řekla Sennewaldová. Statistiky za první měsíce tohoto roku podle ní ještě k dispozici nejsou. „Nadále ale máme velký počet záchytů syntetických drog na západní hranici s Nizozemskem,“ potvrdila mluvčí.

Kvůli zločinnosti související s omamnými látkami zahájil loni essenský úřad 2575 vyšetřování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme