Německo mění velení armády. Ministr obrany Pistorius tak chce usnadnit schválení reforem

Německo nečekaně obmění velení své armády. Chce tak usnadnit cestu k reformám, na které bundeswehr marně čeká už léta. Ministr obrany Boris Pistorius by to rád zlomil a za necelý měsíc ve funkci si už mezi vojáky získal oblibu. Výměna generálů má obnovu armády urychlit.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá armáda

Z ministra Pistoriuse jsou nadšeni i sami němečtí vojáci (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V německé armádě dojde například k výměně generálních inspektorů. Ten dosavadní odchází do výslužby a funkci převezme generál poručík Carsten Breuer.

Scholz a Biden jednali v Bílém domě o další podpoře Ukrajiny. Vyzvali Čínu, aby nevyzbrojovala Rusko

Číst článek

Ten pro Němce není neznámý. Během pandemie řídil vládní krizový štáb, díky kterému se dokázala rychle spustit očkovací kampaň. Předtím sloužil například v Afghánistánu.

Ministr obrany, který je podle německé ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, vymění i pomyslnou dvojku v úřadu. Státní tajemnice Margaretha Sudhoffová v něm zůstala po ministryni Christine Lambrechtové, která před měsícem odešla po řadě skandálů a podezření, že ji armáda příliš nezajímala.

Nový ministr Boris Pistorius si namísto ní převede dlouholetého spolupracovníka Nilse Hilmera. Společně s novým vojenským velitelem by měl od začátku pracovat na modernizaci armády, na kterou byl vyhrazen i mimořádný rozpočet dosahující v přepočtu téměř čtvrt bilionu korun.

Všeho je nedostatek

Jelikož se za kancléřky Angely Merkelové více než deset let šetřilo, výčet toho, co se z těchto peněz musí zaplatit, je dlouhý. V úterý vyšla výroční zpráva, kterou sepsali poslanci. Bundeswehru podle ní chybí v podstatě všechno – od zbraní až po nejzákladnější potřeby.

Podle zmocněnkyně pro Bundestag Evy Höglové v kasárnách není ani dost záchodů a čistých sprch. Soupis bojových systémů, které armáda potřebuje, raději zobecnila. Chybí podle ní tanky, lodě, čluny, vozidla i vrtulníky. Najít jediný typ techniky, kterého má bundeswehr dostatek, podle Höglové nejde.

Tato bilance není překvapením. Třeba u bojových letounů Tornado je jasné, že jich do vzduchu může vzletět méně než třetina z toho, co má Německo na papíře. Chybí totiž náhradní díly a některá letadla jsou i 40 let stará.

Zároveň se často nepovedl nákup nových strojů. Třeba nejnovější obrněnce Puma často vypovídají službu a problémy byly i s transportními letadly Airbus A400M, protože některým za letu odpadávaly šrouby, které držely motory.

Berlín, Hamburk a Hannover. Na německých letištích začala jednodenní stávka, zrušeny jsou stovky letů

Číst článek

Němečtí vojáci proto po letech doufají, že se jim politici začnou věnovat. A nový ministr obrany Pistorius naznačuje, že ten čas právě nastal.

Z regionální politiky do vlády

Ještě nedávno byl Pistorius neznámým regionálním politikem. Rychle se ale dokázal katapultovat mezi nejznámější politiky v Německu a už několik týdnů patří k těm nejpopulárnějším v zemi.

Podle agentury infraTest je s jeho prací spokojeno na 52 procent lidí, a to i přesto, že o nějaké skutečně přelomové práci se podle stanice ARD po pár týdnech ve funkci zatím mluvit nedá. Pistorius i tak ale předehnal ostatní německé politiky.

Na druhém místě oblíbenosti se drží ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a kancléř Olaf Scholz je až na místě čtvrtém.

Evropské armády shání tanky pro Ukrajinu. Němci povolili odvoz ‚jejich‘ leopardů, dodávky ale váznou

Číst článek

Oproti minulým ministryním obrany totiž Boris Pistorius razí jiný styl, i když tomu pochopitelně napomohla i válka na Ukrajině, kvůli které je jeho resort v hledáčku médií víc než dřív.

Jak si ale všímají deníky Die Welt nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung, z ministra jsou nadšeni i sami vojáci. Pistorius už za měsíc ve funkci totiž stihl navštívit nejen vojenská cvičiště nebo Kyjev, ale i Pobaltí, kde má bundeswehr zahraniční misi. To byla pro místní jednotky klíčová vzpruha.

Pistorius navíc vzkázal, že chce pro armádu vybojovat ještě vyšší rozpočet, a trvá na tom, aby Německo začalo plnit alianční závazky.

Oproti předchůdkyni Christine Lambrechtové tak od začátku představuje obrat, protože Lambrechtová za rok ve funkci žádnou zásadní reformu ani nenavrhla a i přes odpor většiny vlády brzdila zbrojní pomoc pro Ukrajinu.

Pistoriuse si tak paradoxně chválí nejen koaliční partneři a většina společnosti, ale dokonce i opoziční poslanci s CDU-CSU.

Václav Jabůrek, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme