Německo otevřelo registraci na očkování od 12 let. Kvůli nedostatku dávek ale chybí termíny

Německo v pondělí zpřístupnilo očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům od 12 let věku. Dosavadní upřednostňování rizikových skupin je tak minulostí, na čekání na imunizaci to ale mnoho nezměnilo, neboť očkovací centra a ordinace lékařů jsou nadále odkázány na omezené dodávky vakcín.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v německém městě Výmar

Očkování v německém městě Výmar | Foto: Karina Hessland | Zdroj: Reuters

Získat termín v některém z šesti berlínských očkovacích center znamenalo v pondělí odpoledne spokojit se s pozvánkou na konec července, kdy je v nabídce preparát od společnosti Moderna. Výrazně komplikovanější je dostat se k vakcíně společností BioNTech/Pfizer, která dodává nejvíce dávek a na kterou v budoucnu díky spolehlivosti sází Evropská unie. Dopoledne byly k dispozici termíny na konec července a na srpen, rychle ale zmizely.

Kdo v Berlíně chce dřívější termín na látku od BioNTech/Pfizer, musí se obrnit trpělivostí a číhat na registračním portálu na možnou nabídku. Je to ale závod o co nejrychlejší kliknutí. Získání termínu první dávky přitom není vítězstvím, protože zájemce si musí zároveň zvolit i datum přeočkování. A než se tak stane, může časové okno pro první dávku obsadit někdo rychlejší.

Německo nebude považovat Česko za epidemicky rizikové. Od neděle ho vyřadí ze seznamu

Číst článek

Stejné zkušenosti mají zájemci i v ostatních německých spolkových zemích. Saská očkovací centra uvolnila v poledne asi 6200 termínů, které byly rychle rozebrány.

Konec očkovacích priorit je zátěží nejen pro trpělivost lidí, ale také pro technické vybavení očkovacích center. Německý červený kříž uvedl, že v Sasku umožňuje registrační portál 4000 současných přístupů, kvůli rychlejšímu odbavování chce ale kapacitu od příštího týdne zdvojnásobit.

Získat vakcínu je možné i u praktických a nově také podnikových lékařů. Ale i ti jsou odkázáni na přidělené dodávky dávek, kterých stále není nadbytek. Kvůli nedostatku vakcín bavorská očkovací centra pokračují v upřednostňování určitých zájemců, podobně se z vlastní vůle rozhodly také Hamburk, Brémy nebo Šlesvicko-Holštýnsko.

Proveditelnost místo kampaně

„Zklamání a frustrace jsou nasnadě, protože v první chvíli nebude k dispozici dostatečné množství vakcín,“ sdělil deníku Rheinische Post ředitel Německého svazu měst a obcí Gerd Landsberg. „Například v Severním Porýní-Vestfálsku nebudou do poloviny června, nebo dokonce možná i do konce června žádné volné termíny pro zájemce o první dávku,“ řekl Landsberg.

V Německu dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 45 procent obyvatel. V současnosti je ale v mnoha oblastech kladen důraz na očkování druhou dávkou, protože plně očkovaný je zatím zhruba každý pátý.

Německo bude vakcínou Johnson & Johnson očkovat hlavně starší 60 let, mladší na vlastní riziko

Číst článek

Také podle předsedy Německé asociace praktických lékařů Ulricha Weigeldta není zatím vakcíny vzhledem k vysoké poptávce dostatečné množství a její dodávky jsou nespolehlivé. Pokud chtějí političtí představitelé předejít zklamání zájemců o očkování, měli by se při rozhodování o očkovací kampani soustředit spíše na proveditelnost než na kampaň před spolkovými volbami, řekl Weigeldt mediální skupině Funke.

Landsberg podotkl, že mnoho lidí bude chtít dostat co nejbližší termín, protože kromě ochrany zdraví očkování přináší další výhody, jako je možnost cestovat bez testu nebo účastnit se různých akcí. I tak je ale zrušení prioritního systému podle něj správným krokem i s ohledem na náročnou byrokracii, která se pojí s přidělováním termínů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme