Německo od roku 2001 zmařilo jedenáct atentátů, tvrdí šéf kriminalistů

Německé tajné služby a policie za posledních patnáct let zmařily jedenáct atentátů. Podle agentury DPA to tvrdí předseda Spolkového kriminálního úřadu Holger Münch. Podle něj žije v Německu téměř pět stovek nebezpečných islamistů, kteří jsou připravení spáchat teroristický čin a Evropa je jejich cílem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Předseda Spolkového kriminálního úřadu si myslí, že islamismus v Evropě skutečně je. To, že se žádný velký atentát v Německu v posledních letech nestal, není jen díky štěstí, ale také dobré spolupráci bezpečnostních složek.

Münch ale upozorňuje, že radikálních islamistů v Německu přibývá. V současnosti však prý nemá žádné konkrétní informace o tom, že by Německu bezprostředně hrozil teroristický útok. I tak se ale prověřuje, jestli atentátníci z Bruselu a Paříže nejsou napojení na islamisty v Německu. Například v pátek kvůli tomu policie zatkla dva muže, spojitost s teroristy ale nakonec nezjistila.

Ostražité kvůli terorismu zůstávají i další země. Například ve Francii po teroristických útocích v Paříži stále platí výjimečný stav a jeho součástí je mimo jiné i zákaz shromažďování. Každá větší akce vyžaduje povolení. Kvůli atentátům v Belgii se teď většina zemí hodně zaměřuje na letiště a kontroly cestujících.

A má to i druhou stranu - zaměstnanci bruselského letiště Zaventem hrozí stávkami. Chtějí být ve větším bezpečí a požadují, aby se cestující kontrolovali ještě před vstupem do letištní haly. Podobné opatření v odletové hale má například bratislavské letiště. Cestující tam kontroluje speciální detektor.

Atentáty, které teroristé spáchali před týdnem na bruselském letišti a v metru, si vyžádaly 35 mrtvých včetně tří útočníků. Loni 13. listopadu teroristé zabili v Paříži 130 lidí.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme