Německo odmítá plné členství Turecka v Evropské unii

Turecko zatím není zralé na vstup do Evropské unie. S tímto poselstvím přijel na návštěvu Istanbulu a Ankary německý ministr zahraničí Westerwelle. Jak prohlásil v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet , důvody k odmítnutí turecké kandidatury jsou čistě ekonomické. Berlín si ale podle Westrwelleho stále přeje, aby Turecko zůstalo spojencem Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Německo patří k největším odpůrcům tureckého členství v evropském klubu. Už dlouhé roky kancléřka Merkelová nabízí Ankaře variantu privilegovaného partnerství.

Šéfovi německé diplomacie a předsedovi FDP Westerwellemu po poslední návštěvě Turecka, kdy se choval o poznání smířlivěji, Merkelová řádně vyčinila.

Tentokrát se tedy Westerwelle drží zpátky. Na otázku deníku Hürriyet, jak se zachová Německo, pokud Turecko splní všechny podmínky, řekl, že nemá cenu spekulovat o něčem, co se může naplnit až za několik let.

Slova německého diplomata jsou v protikladu k výrokům britského premiéra Camerona, který dal při úterní návštěvě Ankary najevo značné pobouření nad tím, jaké překážky Unie při vstupních rozhovorech Turecku klade.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme