Němci chtějí nadále pomáhat Ukrajině. Ohledně tanků Leopard se ale neshodnou

Německá společnost je v otázce zbrojních dodávek Ukrajině podobně rozdělená podobně jako ta v Česku. Podle nejnovějšího průzkumu pro stanici ARD s vývozem tanků Leopard 2 souhlasí 46 % dotázaných, zatímco proti jejich vývozu je 43 %. Při jednáních se spojenci pak spolková vláda zdůrazňuje, že bere ohled na nálady ve společnosti a nechce nic uspěchat.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank Leopard 2A4 finské armády

Tank Leopard 2A4 finské armády | Foto: Hannu Mononen | Zdroj: Profimedia

Rozdělení společnosti se týká ale pouze otázky dodávek tanků, o samotné pomoci Ukrajině panuje nadále většinová shoda. Němci jsou víceméně spokojení s tím, jak to fungovalo do teď. Podle ARD se proti další pomoci vyslovují hlavně mladší ročníky a také lidé z území tehdejší NDR, které byla součástí sovětského bloku.

Kdyby Varšava poslala tanky Ukrajině, Berlín by nic nenamítal, říká německá ministryně zahraničí

Číst článek

Na druhé straně obecně platí, že vývoz tanků a těžkých zbraní schvalují především voliči opoziční CDU/CSU a Zelených. Naopak tábor vládní SPD je v tom rozdělení opravdu skoro půl na půl.

Nátlak na vládu podle Süddeutsche Zeitung vyvíjí už dokonce i Bílý dům. Leopard 2 je totiž prakticky jediný tank, který se může poslat na Ukrajinu ve velkém včetně munice a se zásobami náhradních dílů.

Své stroje sice víceméně slibuje i Polsko, ale na vývoz potřebuje formální schválení Berlína. Varšava i přes mnohá očekávání dodnes o nic takového ještě nepožádala. Při tom by ale podle spolkové ministryně zahraničí Annaleny Baerbock v případě této žádosti dalo Německo Polsku okamžitě zelenou a vývoz by se povolil.

Německo hazarduje s pověstí

Německo možná ve svém přístupu k Leopardům vypadá na první pohled izolovaně, ale například i Nizozemsko si jejich dodávkami není tak jisté. Německý Bundeswehr ovšem už provedl audit, aby zjistil, kolik tanků může poslat a nepřímo souhlasil se cvičením tankistů v Polsku s tím, že definitivní rozhodnutí o vývozu může padnout již brzy

Komentátoři deníku Die Welt i Frankfurter Allgemeine Zeitung soudí, že Německo nemá moc na výběr, a že vývoz stejně nakonec bude muset schválit, prý ale tímto váháním Německo propásne příležitost, aby si před střední a východní Evropou udrželo svou tvář a dalo se považovat za spolehlivého evropského lídra.

Průzkum: Jen 36 procent lidí chce zvýšit podporu Ukrajině. Proti jsou převážně ženy a starší lidé

Číst článek

Ukrajině poskytne Německo nově přibližně 40 transportérů Marder a protivzdušný systém Patriot. Vedle toho Ukrajina již dříve získala nejmodernější systém naváděných raket IRIS-T, který ještě žádná jiná země od Německa nedostala. Vedle toho by Kyjev teoreticky mohl počítat i s dalšími protiletadlovými tanky Gepard, které se osvědčily při sestřelování dronů.

Dále následuje obrovský seznam dalších technik jako munice, výbava na zimní boje, obrněná auta nebo pojízdné raketomety. Ze skladů bývalé východoněmecké armády se navíc uvolnily i náhradní díly pro vrtulníky Mil Mi-24, které Ukrajině mimo jiné poskytlo i české letectvo.

Václav Jabůrek, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme