V Berlíně protestovali odpůrci epidemických opatření. Lidé házeli kameny, policie nasadila vodní děla

V centru Berlína demonstrovaly tisíce lidí, kteří odmítají mimořádná protiepidemická opatření. Jeden protest už policie dříve nařídila rozpustit, protože účastníci odmítali nosit roušky a dodržovat rozestupy. Lidé se bouří proti novele zákona o potírání infekčních chorob, kterou ve středu po poledni schválil parlament. Policie zadržela několik lidí, z davu na strážníky létaly kameny a dělobuchy.

Berlín (Aktualizováno: 20:48 18. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Braniborské brány v centru německé metropole se sešly tisícové davy. Lidé se vymezovali především proti médiím a policii, které viní ze spiknutí, pandemii pak mnozí považují za výmysl. Kromě těch, kteří se například obávají očkování čí přílišné moci státu, využili protestů i krajně pravicové spolky. Ty si podle tajných služeb snaží hnutí odpůrců protiepidemických opatření přivlastnit.

Jedním z důvodů eskalace napětí byl požadavek, aby protestující dodržovali karanténní opatření včetně nošení roušek. Policie opakovaně varovala, že akce rozpustí, pokud hygienická nařízení lidé neuposlechnou.

Policie pořadatele opakovaně vyzývala, aby zajistili pořádek. Když se tak nestalo, přikročila k rozehnání davu. Mezitím také oznámila, že jeden z pořadatelů protest sám prohlásil za ukončený.

Kvůli neochotě účastníků místo opustit nasadila policie vodní děla. Proti davu následně nastoupily pořádkové jednotky, které začaly účastníky vytlačovat směrem od budovy Reichstagu k Braniborské bráně. Jejich postup se ale střetl s odporem lidí, kteří místo odmítali opustit i přes nasazení vodních děl. Policie, která použila i pepřový sprej, tak postoupila jen o pár desítek metrů. Demonstranti byli podle policie vybaveni pepřovým sprejem a také kamením a dělobuchy, po policistech házeli také lahve.

V Berlíně bylo v pohotovosti 2200 policistů, část z nich povolali i z jiných spolkových zemí. Situaci ze vzduchu monitoroval i policejní vrtulník. Bezpečnostní složky také hlídaly významné budovy, včetně budovy Reichstagu a studia veřejnoprávní stanice ARD.

Kritika novely

Schválený zákon má ve svém znění řešit problémy s legislativním ukotvením současných opatření - těmi se totiž zabývalo hned několik regionálních soudů a v některých oblastech byly následně zrušeny. Novela má tak povolit již fungující restrikce, jako nošení roušek, plošné uzavření obchodů či dočasný zákaz demonstrací, pokud v zemi vypukne vlna epidemie.

Svůj nesouhlas již vyjádřili opoziční liberálové. Poukazují především na to, že zákon dává vládě volné ruce, poukazují také na riziko zneužití rozsáhlých pravomocí. Organizátoři protestů jdou však s kritikou ještě dále - novelu přirovnávají ke zmocňovacímu zákonu z roku 1933, díky kterému se nacistický vůdce Adolf Hitler mohl chopit neomezené moci, a mluví o konci demokracie v Německu.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme