Německý parlament po kolapsu dvou poslanců zkrátí zasedání. Už nechce jednat přes půlnoc

Parlament v Německu zkrátí svá zasedání, aby předešel zdravotním problémům zákonodárců. Dva z nich totiž v listopadu přímo ve Spolkovém sněmu zkolabovali. Se změnou pracovního rytmu, jejíž součástí je mimo jiné zrušení nočních zasedání, souhlasí všechny strany s výjimkou opoziční Alternativy pro Německo.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament v Německu zkrátí svá zasedání, aby předešel zdravotním problémům zákonodárců (ilustrační foto). | Foto: Klára Stejskalová | Zdroj: Český rozhlas

Nával slabosti, který si vyžádal zásah lékařů, nejprve 7. listopadu postihl jednačtyřicetiletého poslance vládních křesťanských demokratů Matthiase Hauera a o několik dní později šestapadesátiletou zákonodárkyni opoziční Levice Simone Barrientosovou.

Zdraví Merkelové je její soukromou věcí. Podle průzkumu si to myslí 59 procent Němců

Číst článek

Parlamentní strany se na tyto události rozhodly rychle zareagovat. Většina debat se má zkrátit ze současných 38 minut na půlhodinu, na pravidelné dotazy na vládu bude místo půldruhé hodiny nově k dispozici jen hodina.

Část projednávaných bodů se také přesune ze čtvrtků na středy. Bylo totiž běžné, že čtvrteční zasedání končilo až v pátečních brzkých ranních hodinách. Nově se má končit nejpozději o půlnoci.

Odpor AfD

Proti změnám se staví Alternativa pro Německo (AfD). Zástupci tohoto pravicově populistického až radikálního uskupení jsou proti krácení debat, které považují za klíčový nástroj opozice. Za řešení by považovali zrušení nočních zasedání a zvýšení počtu zasedacích týdnů parlamentu.

„Zkrácení z 38 minut na 30 minut pro AfD znamená ztrátu jedné minuty řečnického času. Na tom demokracie v Německu neztroskotá,“ je ale přesvědčen politik křesťanských demokratů Michael Grosse-Brömer, podle něhož jde i o to, snížit „nesnesitelnou zátěž“ zaměstnanců Spolkového sněmu, kteří někdy musí pracovat 16 až 17 hodin za den.

Krvácení z nosu nemusí být vždy banalita, to vážnější může přijít i ze zadních dutin, varuje lékař

Číst článek

Ve Spolkovém sněmu je řečnický čas mezi jednotlivé frakce rozdělen poměrně podle jejich politické síly. Největší frakce tak mohou ke každému bodu mluvit nejdéle, ty nejmenší nejkratší dobu.

Například frakci, která má deset procent všech poslanců, náleží deset procent řečnického času. Zda ho využije jeden poslanec, nebo vícero, je věcí dané frakce.

V německém parlamentu díky tomu a také díky jasnému časovému omezení u jednotlivých projednávaných bodů, nedochází k mnohahodinovým debatám a případně k takzvaným obstrukcím, které jsou známy třeba z parlamentu českého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme